Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Aktualności > Świadczenie, które obniża rachunki. Polacy zacierają ręce
Paulina Korzec
Paulina Korzec 09.07.2024 08:30

Świadczenie, które obniża rachunki. Polacy zacierają ręce

Licznik prądu
Fot. Canva Pro/Proxima Studio

Ostatnio dużo mówi się o podwyżkach prądu. Chcąc przyoszczędzić na rachunkach, chętnie inwestujemy w alternatywne sposoby pozyskiwania energii elektrycznej, np. w fotowoltaikę.

Korzystanie z ekologicznych źródeł prądu to korzyść dla portfela i środowiska, dlatego inwestorzy mogą liczyć na wsparcie finansowe, jakie oferuje popularny od lat program Mój Prąd. Niebawem ruszy jego 6. edycja. Na jaką pomoc możemy liczyć?

Skorzystaj z dofinansowania w programie Mój Prąd

Mój Prąd to ogólnopolski program wsparcia obejmującego dofinansowanie dla inwestycji w instalacje fotowoltaiczne oraz inne technologie korzystające z odnawialnych źródeł energii. Od momentu uruchomienia pierwszej edycji tego projektu cieszy się on niesłabnącym zainteresowaniem wśród inwestorów.

Program skierowany jest do osób fizycznych, które inwestują w fotowoltaikę, by wytwarzać energię elektryczną na własne potrzeby. Warunkiem jest rozliczanie się w systemie net-billing. Czy w szóstej edycji grono beneficjentów zostanie poszerzone? Te szczegóły dotyczące nowej odsłony nie są jeszcze znane.

Wiadomo natomiast, kiedy ma ruszyć Mój Prąd 6.0 i jaki jest przewidywany budżet. Start nowej edycji został potwierdzony przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Czego można się po niej spodziewać? Program z pewnością zasili nasz budżet domowy.

Kiedy ruszy Mój Prąd 6.0?

Pierwotnie, zgodnie z zapowiedzią Wiceminister Klimatu i Środowiska Urszuli Zielińskiej, nowa edycja miała ruszyć w drugim kwartale 2024 r., jednak obecnie bardziej realny wydaje się start programu na przełomie trzeciego i czwartego kwartału.

Wiemy natomiast, jaka ma być wysokość budżetu przeznaczonego na Mój Prąd 6.0 - pula na dotacje ma wynieść 400 mln zł. Nie znane są jeszcze konkretne wysokości dofinansowania, przy czym w poprzednim roku były to kwoty rzędu 6-7 tys. zł na mikroinstalacje fotowoltaiczne. Oprócz fotowoltaiki wsparcie można było jednak uzyskać także na inne inwestycje.

Na co można uzyskać dofinansowanie w programie Mój Prąd 6.0?

W poprzednich latach, zwłaszcza w edycjach Mój Prąd 4.0 i 5.0, oprócz mikroinstalacji fotowoltaicznych w ramach programu dofinansowywano także dodatkowe komponenty, w tym magazyny prądu i ciepła, pompy ciepła, kolektory słoneczne, a także systemy zarządzania energią. Przypuszcza się, że w nowej edycji będzie podobnie.

Warto śledzić najnowsze informacje o starcie naboru do programu Mój Prąd 6.0 i nie zwlekać ze złożeniem wniosku. To dobra okazja, by podreperować budżet domowy. W poprzednich odsłonach dochodziło do wyczerpania środków i zamykano nabory. Łącznie we wszystkich poprzednich latach z programu wypłacono prawie 2,5 mld zł, a zrealizowanych zostało ponad 500 tys. wniosków.

Zobacz także: