Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Porady domowe > Wkładam do piekarnika na 30 minut. Tłuszcz i brud odchodzą płatami
Kamil Świętek
Kamil Świętek 06.07.2024 06:20

Wkładam do piekarnika na 30 minut. Tłuszcz i brud odchodzą płatami

Brudny piekarnik
Fot. Canva/photohampster, Getty Images

Czyszczenie piekarnika to moja kuchenna zmora. Nie lubię tego robić, głównie dlatego, że szorowanie przypalonego tłuszczu jest czasochłonne. Długo szukałem sposobu, który ułatwi mi to zadanie i znalazłem.

Dzięki niemu, zanim zdążą posprzątać całe mieszkanie, piekarnik niemalże czyści się sam. Jeśli tak jak ja nie lubicie szorować piekarnika, koniecznie wypróbujcie mój sposób.

Jak wyczyścić piekarnik bez szorowania?

Długo zastanawiałem się, jak ułatwić sobie czyszczenie piekarnika. Próbowałem używać różnych sklepowych środków, ale pół żartem pół serio przyznam wam, że im droższy środek, tym bardziej beznadziejny mi się wydawał.

Może to wynik mojego uprzedzenia, ale zwyczajnie nie byłem w stanie znaleźć specyfiku, którego działanie byłoby dla mnie satysfakcjonujące.

Z pomocą przyszły domowe sposoby, które niegdyś wykorzystywały nasze mamy i babcie, zanim jeszcze specjalistyczna chemia stała się tak popularna. Wprost nie mogłem uwierzyć własnym oczom, co stało się z moim piekarnikiem.

Czyszczenie piekarnika 2.jpg
Fot. Canva/Elena Gurova, Getty Images

Ocet i cytryna to kuchenni mocarze

Ileż to razy pisaliśmy o działaniu octu i cytryny w kuchni. Aż dziw, że nie wpadłem na to, żeby użyć tych środków do czyszczenia piekarnika. Pod latarnią najciemniej – czyż nie?

Tymczasem wystarczy włożyć do piekarnika żaroodporne naczynie z wodą i niewielką ilością octu oraz soku z jednej cytryny. Piekarnik nastawiamy na 120 stopni Celsjusza i możemy spokojnie sprzątać całe mieszkanie.

Po pół godziny otwieramy piekarnik, czekamy, aż ten nieco przestygnie i … otwieramy szeroko oczka, dziwiąc się, że tłuszcz odchodzi dosłownie sam.

Ciesz się czystym piekarnikiem bez wysiłku

No dobrze, jest jeden haczyk. Musimy ściereczką namoczoną w wodzie usunąć resztki brudu, ale spokojnie zrobicie to w 5 minut bez żadnego szorowania – prawda, że proste?

Drodzy Czytelnicy, znaliście ten patent? Jeśli nie, to koniecznie go wypróbujcie. Dzięki niemu przestałem odkładać w czasie czyszczenie piekarnika i pożegnałem się z moją kuchenną zmorą. Wy też możecie. Powodzenia.

Czyszczenie piekarnika 3.jpg
Fot. Canva/Aliaksandr Litviniuk, Getty Images

ZOBACZ TAKŻE: