Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Aktualności > Tak dużo będziemy płacili za gaz od 1 lipca. Wielka podwyżka
Paulina Korzec
Paulina Korzec 11.06.2024 12:34

Tak dużo będziemy płacili za gaz od 1 lipca. Wielka podwyżka

Kuchenka gazowa
Fot. Canva Pro/Proxima Studio, uatp2

Ostatni czas nie był łatwy dla konsumentów. Ogromna inflacja, wzrost cen w sklepach, podwyżki cen prądu. Teraz rachunki znów pójdą w górę. Tym razie po kieszeni dostaną użytkownicy urządzeń na gaz.

PGNiG wprowadza nowe stawki za sprzedaż i dystrybucję gazu. Znamy konkretne wysokości taryf. Jak duże będą podwyżki gazu i kiedy te zmiany wejdą w życie?

Dotychczasowa stawka za gaz ulegnie zmianie

Niedawno informowaliśmy o znacznych podwyżkach cen prądu, które obejmą szczególnie tych konsumentów, którzy przestaną być objęci tarczami ochronnymi. Do tej pory ochrona taryfowa obejmowała również niższe ceny gazu dla użytkowników, ale to ma się wkrótce zmienić.

Niższa stawka za gaz dla gospodarstw domowych wynosi obecnie 24,62 gr/kWh brutto, natomiast opłaty związane z abonamentem i dystrybucją utrzymują się na tej samej wysokości od końcówki roku 2022. Gwarantowały to przepisy zawarte w ustawie Prawo energetyczne (konkretnie art. 62b ust. 1 pkt 2), które jednak lada chwila, bo już 30.06.2024 r. przestaną obowiązywać.

Dla konsumentów oznacza to spore zmiany i to na minus. Kiedy dokładnie możemy spodziewać się podwyżek i jak wysokie będą od tego momentu rachunki za gaz?

Licznik gazu
Fot. Canva/Bilanol

Kiedy podwyżki i o ile zdrożeje gaz?

Już od 1 lipca w życie wejdą nowe taryfy za gaz dla użytkowników objętych ochroną taryfową. Ceny będą o wiele wyższe, bo stawka w przypadku gazu wysokometanowego grupy E będzie wynosiła 35,79 gr/kWh brutto. W praktyce oznacza to podwyżkę rzędu 45% w stosunku do obecnie obowiązującej stawki.

Gaz zaazotowany również zdrożeje. W podgrupie Lw odnoszącej się do taryf Z cena będzie taka sama, jak w przypadku gazu wysokometanowego gr. E, natomiast w podgrupie Ls z grupy taryf S wyniesie 36,29 gr/kWh brutto. To podwyżki odpowiednio o znowu 45 procent oraz o 47 procent.

To nie koniec podwyżek

Na tym wzrost cen za gaz się nie kończy. PGNiG podnosi także stawki za opłaty abonamentowe. Od 1 lipca mają one wynosić o ok. 1,5 procent więcej, w zależności od grupy taryf. Przykładowo w przypadku grupy W-1.1 mają one teraz plasować się na poziomie 4,12 zł brutto za miesiąc.

Zmianie ulegną także opłaty dystrybucyjne. W przypadku opłaty zmiennej będzie to teraz 8,41 gr/kWh brutto, a stałej -  6,13 zł brutto za miesiąc w grupie W-1.1. W praktyce oznacza to podwyżki rzędu 50-60 procent.

Co można zrobić w obliczu tak drastycznych wzrostów cen? PGNiG daje dwie możliwości. Albo konsumenci przygotują swoje domowe budżety na nowe kwoty na rachunkach, albo mogą w ciągu 14 dni zrezygnować z umowy. Tylko czy jest to realny wybór?

Kalkulator
Fot. Canva/Proxima Studio

Zobacz także: