Pojawiły się w lasach wcześniej, niż zwykle. Grzybiarze nie dowierzają
Grzyby w kwietniu nie są niczym niezwykłym. Już wcześniej pojawiają się w lasach smardze i czarki austriackie. Wiosną znaleźć możemy także żółciaka siarkowego, majówki i żagiwe. W tym roku jednak mamy wysyp grzybów, które pojawiają się o wiele później.
Do lasów ruszyły już tłumy grzybiarzy nie tylko w jednym, czy dwóch województwach, ale w całej Polsce. Są w szoku, ponieważ na te okazy jest zdecydowanie za wcześnie.
Nie uwierzysz, jakie grzyby pojawiły się w polskich lasach
Krótka, ciepła zima sprawiła, że przyroda zaczęła budzić się do życia znacznie wcześniej. Mieliśmy już za sobą nawet falę upałów. Co prawda, nie trwała ona długo, jednak o tej porze roku temperatury sięgające prawie 30 stopniu to zdecydowanie niecodzienna sytuacja.
Eksperci podają, że w tym roku kalendarzowym okres wegetacyjny zaczął się miesiąc wcześniej, niż zwykle. Znacznie szybciej pojawiły się krokusy, przebiśniegi. Nieco później zakwitły już drzewa, a teraz możemy podziwiać piękne, kwitnące magnolie i bez.
W lasach zaroiło się również od grzybów. Rosną wszędzie. Grzybiarze zacierają ręce i tłumnie wybierają się na zbiory. Nic dziwnego, bowiem nie o smardze chodzi, a o borowiki. Jak tak intensywny wysyp grzybów wpłynie na nadchodzący dopiero sezon?
Dlaczego borowiki pojawiły się tak wcześnie?
Eksperci nie mają wątpliwości. Zmiany klimatyczne i coraz krótsza, cieplejsza jesień i zima przyczyniają się do wcześniejszego okresu wegetacyjnego wszystkich roślin, w tym również grzybów. Już teraz mamy również plagę kleszczy.
Jeden z grzyboznawców rozmawiał z portalem Wirtualna Polska. Jasno wyjaśnił, skąd o tej porze wzięły się borowiki i jakie są prognozy na najbliższe lata:
- To jest wszystko efekt ocieplenia klimatu. Gdzieś za 10-20 lat już w marcu z pełnym koszykami borowików z lasu będzie się wychodzić (...) nie tylko po grzybach, ale w ogóle po przyrodzie, drzewach, to widać, że to wszystko jest miesiąc za wcześnie. One się już pojawiły i już są. Teraz dość intensywnie u mnie leje. Po tych opadach, po tym lekkim ochłodzeniu może być bardzo dużo tego borowika - stwierdził Justyn Kołek.
Jak pojawienie się grzybów w kwietniu wpłynie na jesienny sezon?
Jak podają eksperci, wszystko tak naprawdę zależy od pogody. Grzyby, w tym borowiki, w 90% składają się z wody. Jeśli czeka nas upalne lato i ciepła, sucha jesień, sezon na przysmaki może być bardzo krótki.
Jeśli więc lubicie borowiki, koniecznie wybierzcie się teraz do lasu. Grzyby koniecznie wysuszcie. Przydadzą się do sosów, mięs i do wigilijnego barszczu.
Zobacz także:
- Zerwiesz i zapłacisz 5 tys zł kary. Właśnie ruszył sezon
- W kwietniu dobrze podlać tym maliny. Będą owocowały jak szalone
- Przyciągają kleszcze jak magnes. Lepiej usuń je z ogrodu