DomekIOgrodek.pl Ogród i taras Tak ukorzenisz każdą gałązkę. Nie uwierzysz, że to takie proste
Fot. YouTube/Loucos das Plantas

Tak ukorzenisz każdą gałązkę. Nie uwierzysz, że to takie proste

9 marca 2024
Autor tekstu: Martyna Pałka

Wiosna zbliża się wielkimi krokami, a to idealny czas na pierwsze prace ogrodowe i zadbanie o swoje rośliny. Jeżeli już teraz powoli przygotowujesz się do procesu ukorzeniania gałązek, mamy dla Ciebie kilka przydatnych wskazówek, dzięki którym zrobisz to łatwo i efektywnie.

Czym jest ukorzenianie gałązek i kiedy należy to wykonać?

Sadzonki zdrewniałe są jedną z najlepszych metod rozmnażania się drzew i krzewów, które zrzucają na zimę swoje liście. Są one o wiele bardziej wytrzymałe i odporne na niekorzystne czynniki środowiska, takie jak utrata wody, czy więdnięcie.

Zdrewniałe sadzonki powinno pobierać się późną jesienią lub zimą, kiedy drzewo lub krzew znajduje się w okresie bezlistnym. Natomiast z roślin wysoce mrozoodpornych sadzonki można pobierać nawet do marca, w okresie kiedy temperatura nie spada zbyt nisko. Jest to metoda, którą z powodzeniem mogą stosować nawet niedoświadczeni ogrodnicy.

Włóż jajka do folii aluminiowej. Genialne efekty
Wsyp łyżeczkę. Sadzonki będą miały takie korzenie

Jak przeprowadzić proces ukorzeniania gałązek?

Już na samym początku przygotuj sobie wiosenną gałąź drzewka lub krzewu. Pamiętaj, aby nie była ona zbyt duża lub zbyt gruba. Odetnij od niej niewielką część, najlepiej taką, na której powierzchni znajdują się jeszcze małe pąki. Za pomocą rysika lub noża usuń drzazgi z obu stron jej czubka.

Właśnie w tym miejscu gałązka jest najbardziej nawodniona. Po tej czynności należy zdezynfekować powierzchnię gałązki — w tym celu możesz użyć ząbka czosnku , którym posmarujesz powierzchnię, z której usunąłeś drzazgi. Następnie przechodzimy do sedna procesu sadzenia i ukorzeniania się gałązek.

Zastosuj tę metodę przy ukorzenianiu gałązek

Ucięty kawałek gałązki, który wcześniej dokładnie oczyściliśmy i zdezynfekowaliśmy, umieszczamy w piasku budowlanym. Pamiętaj o tym, aby znajdujący się na powierzchni gałęzi pączek nie był zanurzony w piasku, ale skierowany w stronę nieba. Całość nawadniamy za pomocą butelki z rozpylaczem. Taką gałązkę pozostaw na około 30 dni, a w tym czasie codziennie pamiętaj o jej podlewaniu.

Po upływie tego okresu czasu z pewnością zaobserwujesz już pierwsze efekty. Pamiętaj, aby przy wyjmowaniu jej z pojemnika z piaskiem być wyjątkowo ostrożnym i nie uszkodzić sadzonki. Po wyjęciu możesz zobaczyć, że Twoja gałązka wypuściła pierwsze sadzonki, a Ty nie tylko zaoszczędziłeś mnóstw pieniędzy, ale też zrobiłeś to samodzielnie w domowym zaciszu.

Zobacz także:

Zdjęcie wyróżniające pochodzi z kanału Loucos das Plantas na YouTube.

Mroźna zima wraca do Polski. Dwucyfrowe mrozy i opady śniegu
Rozpuść w wodzie i podlej. Skrzydłokwiat obsypie się kwiatami
Obserwuj nas w
autor
Martyna Pałka

Optymistka z mnóstwem pomysłów i masą pozytywnej energii. Z wykształcenia absolwentka Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Jagiellońskim. Z zaciekawieniem śledzę wszystkie wydarzenia na świecie i w mediach społecznościowych. Interesuję się psychologią, radiem, muzyką i zdrowym odżywianiem.

 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@domekiogrodek.pl
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy