Tak wyciągasz kleszcza? Klasyczny błąd, nigdy tak nie rób
Pogoda za oknem coraz bardziej nas rozpieszcza. Rosnące temperatury, brak odpadów śniegu i coraz to piękniejsze słońce zachęca nas do wychodzenia z domu. Niestety, nie tylko mu budzimy się od życia z zimowego letargu.
Początek wiosny to także czas odradzania się przyrody ze wszystkimi jej walorami. Już niedługo czekać nas będzie o zgrozo prawdziwy wysyp komarów i kleszczy. Dlatego też już dzisiaj zastanówcie się, czy wiecie jak wyciągać kleszcza.
Dlaczego kleszcze są groźne dla człowieka?
Pozornie niepozorne żyjątka wielkości małego pajączka raczej na nikim nie robią wrażenia, czyż nie? Jak się okazuje, to jedna z największych zalet kleszczy. Te małe żyjątka są potwornie niebezpieczne dla naszego zdrowia.
Bezbolesne ugryzienie może być przyczyną zmian skórnych o charakterze alergicznym, ropnym, czy obrzękowym. Ponadto kleszcze mogą przenosić groźną dla człowieka boreliozę, a nawet powodować kleszczowe zapalenie mózgu.
Receptą na to jest wiedza, jak wyciągać kleszcza oraz możliwie szybkie udanie się do specjalisty. Niestety, o samym fakcie „złapania kleszcza” dowiadujemy się dopiero po jakimś czasie, co definitywnie nie działa na naszą korzyść.
Czy warto usuwać kleszcza samodzielnie?
Jeśli wiecie, jak wyciągać kleszcza, zapewne zastanawiacie się, czy warto usunąć go samodzielnie. Tutaj zdania są podzielone. Kleszcza nie powinniśmy szczypać ani wykręcać. Użycie masła, czy alkoholu też nie jest dobrym sposobem na usunięcie go.
Gdy przez przypadek uszkodzimy otwory oddechowe pajęczaka, ten zacznie się dusić i wymiotować do naszej skóry, co tylko zwiększy ryzyko zainfekowania organizmu licznymi chorobami odkleszczowymi. Dla własnego bezpieczeństwa lepiej udać się z kleszczem do lekarza.
Jak wyciągać kleszcza krok po kroku?
Niestety, pewnie nie jednemu z nas zwyczajnie do lekarza było nie po drodze. Jeśli z jakichkolwiek przyczyn chcecie samodzielnie usunąć kleszcza, oto sprawdzony sposób, na to, jak wyciągać kleszcza z ciała.
Przede wszystkim należy dokładnie umyć dłonie, aby uniknąć skaleczenia. Kleszcza należy następnie chwycić pęsetą tak, aby go nie rozgnieść. Następnie pewnym ruchem wyciągamy go ze skóry i odkażamy ranę wodą utlenioną.
Kleszcza pakujemy szczelnie w słoiku i dla własnego bezpieczeństwa wysyłamy do sprawdzenia do laboratorium, aby upewnić się, że nie jest on nosicielem boreliozy.
ZOBACZ TAKŻE:
- Już w lutym spryskaj nim drzewa owocowe. Żaden grzyb nie będzie miał szans
- Zastosuj już w lutym. Krety będą omijać twój ogród z daleka
- Niesamowicie prosty trik na kuny. Będą omijać twój dom i samochód z daleka. Nikt o nim nie wie