Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Porady domowe > Tak wygonisz mrówki z ogrodu. Nie będą już niszczyły upraw
Paulina Korzec
Paulina Korzec 25.05.2024 06:00

Tak wygonisz mrówki z ogrodu. Nie będą już niszczyły upraw

Mrówki
Fot. Canva Pro/Benz3536, Getty Images

Mrówki to ważny element ekosystemu i można je spotkać wszędzie - w lesie, w ogrodzie, a nawet… w domu. Oczywiście nie wszędzie są mile widzianym gościem.

Inwazja mrówek może spowodować poważne szkody w ogrodzie i zniszczyć uprawy. Nic więc dziwnego, że ogrodnicy poszukują sprawdzonych sposobów na pozbycie się tych insektów.

Mrówki - pożyteczne czy nie?

Mrówki odgrywają istotną rolę w środowisku i o ile w domach oraz mieszkaniach należą niewątpliwie do nieproszonych gości, to już w ogrodach niekoniecznie są intruzami. Żywią się innymi szkodnikami, a do tego przyczyniają się do spulchniania gleby.

Nadmierna obecność tych owadów w ogródku niesie jednak ze sobą pewne negatywne skutki. Aktywność mrówek prowadzi do odsłaniania systemów korzeniowych roślin i przesuszania gleby.

Mrówki
Fot. Canva/dadalia

Jak pozbyć się mrówek z domu?

W naszym otoczeniu bytuje wiele gatunków mrówek, takich jak gmachówki, murawki darniowe i brunatnoczarne hurtnice. Niektóre owady przedostają się na nasze balkony i tarasy, a z nich do domów i mieszkań. Zwabione resztkami pożywienia, niszczą konstrukcje drewniane i skutecznie uprzykrzają nam życie.

Aby pozbyć się mrówek, należy ograniczyć im dostęp do budynku, poprzez uszczelnienie wszelkich otworów i szczelin, np. w orynnowaniu, w rurach, fugach czy ścianach.

Następnie sięgnijmy po domowe środki, które odstraszą intruzów. Insekty nie lubią zapachu pietruszki i pieprzu ziołowego, dobrze działa na nie także cynamon w proszku oraz zapach owoców cytrusowych.

Zwalcz mrówki w ogrodzie

Mrówek nie warto wytępić do zera, ale można i warto ograniczyć ich populację, by chronić uprawy i trawnik. Zanim wytoczymy ciężkie działa w postaci środków chemicznych, zastosujmy domowe, skuteczne sposoby na owady.

Wspomniany wcześniej cynamon możemy z powodzeniem zastosować na trawie i na grządkach. Dobrze działa również rozsypany proszek do pieczenia. Można także posłużyć się opryskami z dodatkiem czosnku, octu oraz olejków cytrusowych.

Dopiero w ostateczności skorzystajmy z dostępnych na rynku środków chemicznych - insektycydów. Mogą to być środki owadobójcze lub specjalne przynęty z trutką w postaci granulatu, lub proszku.

Mrówki
Fot. Canva/allgord

Zobacz także: