Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Kuchnia > Te ziemniaki biją na głowę polską odmianę. Kupisz je tylko przez 10 dni w roku
Magdalena Patacz
Magdalena Patacz 24.01.2024 17:23

Te ziemniaki biją na głowę polską odmianę. Kupisz je tylko przez 10 dni w roku

najdroższe ziemniaki świata
canva/zbg2

W sezonie wszyscy zajadamy się naszymi, młodymi ziemniakami. Nawet zimą odmiany te są smaczne i zachowują świeżość przez długi czas. Polskie odmiany nie umywają się jednak do tych, które pochodzą z niewielkiej, europejskiej wyspy.

Ziemniaki te cechuje niepowtarzalny smak i aromat. Luksusowe warzywa sprzedawane są wyłącznie przez 10 dni w roku. Nie uwierzysz, jak są uprawiane i ile zapłacisz za 1 kg. Cena zwala z nóg.

Skąd pochodzą najdroższe ziemniaki świata?

Najdroższe ziemniaki uprawiane są na niewielkiej, francuskiej wyspie Île de Noirmoutier. Ziemniaki biją na głowę  inne odmiany warzyw. Wszystko przez swój niepowtarzalny smak.

La Bonnotte, bo tak nazywają się najdroższe ziemniaki świata mają lekko słony, ale i cytrusowy posmak. Warzywa te uznawane są za prawdziwy rarytas i są cenione przez najlepszych kucharzy świata. La Bonnotte możemy kupić przez 10 dni w roku, a ich cena zwala z nóg.

najdroższe ziemniaki świata.jpg
canva/nednapa

La Bonnotte to przysmak dostępny wyłącznie przez 10 dni w roku

Co wpływa na niezwykły smak ziemniaków? Przede wszystkim warunki glebowe wyspy, ale i sposób uprawy. La Bonnotte podlewane są wodą morską i nawożone algami. Ziemniaki sadzone i zbierane są ręcznie!

Zbiory ziemniaków rozpoczynają się na początku maja, ponieważ wtedy są najsmaczniejsze. Każdego roku zbiera się nie więcej niż 100 tysięcy ton warzyw, stąd już po 10 dniach po warzywach na targach nie ma śladu.

Ile kosztują najdroższe ziemniaki świata?

La Bonnotte kosztują fortunę. Cena za 1 kilogram to 500 euro, czyli ponad 2 tysiące złotych! Na cenę ziemniaków ma wpływ kilka czynników. To przede wszystkim niezwykły smak i aromat, ale również miejsce, sposób sadzenia, uprawy i zbiorów. 

Najdroższe ziemniaki świata możemy kupić na lokalnych targach lub spróbować ich w sezonie w restauracjach. Musimy liczyć się jednak z tym, że danie z puree z La Bonnotte będzie sporo kosztować. Ziemniaki niewątpliwie warte są swojej ceny.

najdroższe ziemniaki świata.jpg
canva/Максим Крысанов

Zobacz także: