DomekIOgrodek.pl Ogród i taras To ostatni moment na ścinanie kwiatów lawendy. Wysuszone wykorzystasz na wiele sposobów
Fot. Canva/Natalia Spiridonova, Getty Images

To ostatni moment na ścinanie kwiatów lawendy. Wysuszone wykorzystasz na wiele sposobów

3 sierpnia 2023
Autor tekstu: Kamil Świętek

Lawenda to wspaniała roślina, którą z powodzeniem możecie uprawiać w ogrodzie, jak również na balkonie. Jej niewielkie, fioletowe kwiaty zdobią działki i pachną obłędnie.

Lawenda to nie tylko piękna ozdoba. Zobaczcie, mnogość jej zastosowań i koniecznie pozyskajcie ją w hurtowych ilościach. To już ostatni moment. Suszona jest tak samo cenna, jak świeża.

To już ostatni moment na suszenie lawendy

Lawenda to bardzo popularny kwiat w Polsce. Możemy go znaleźć na łąkach, w lasach, a także, w co trzecim ogrodzie Polaków. Nie jest to przypadek. Roślina ta ma szereg prozdrowotnych właściwości, o których dzisiaj Wam opowiemy.

Czy wiedzieliście, że lawenda ma naprawdę wiele prozdrowotnych właściwości dla naszego organizmu. Jej zapach ma właściwości relaksujące i uspokajające. Lawenda może służyć zarówno jako odświeżacze powietrza, odstraszacz komarów w postaci kadzidełka, albo składnik ziołowej herbatki.

Napar z lawendy ma właściwości uspokajające. Umożliwia łatwiejsze zaśnięcie i jest polecany dla osób z migreną. Wspomaga także regeneracje organizmu, gdy dodany jest do kąpieli.

Suszenie lawendy – ja zrobić to poprawnie?

Niestety niemożliwe jest przechowanie lawendy w nienagannym stanie dłużej niż kilka dni. Aby dłużej korzystać z jej prozdrowotnych właściwości, zaleca ususzenie jej zaraz po ścięciu. Idealną porą do tego jest środek lipca.

Możemy je ściąć jeszcze na początku sierpnia, jednak musimy się spieszyć . Kwiaty należy zawsze ścinać wtedy, gdy lawenda rozwinie pąki i kwiaty. Zbyt późne jej ścięcie spowoduje sypanie się kwiatów podczas suszenia.

Lawendę zbieramy zawsze w słoneczny i suchy dzień. Najlepiej robić to około południa, gdy ilość olejku eterycznego w kwiatach jest największa. Co ważne, lawendę należy suszyć naturalnie bez przyspieszania tego procesu. Należy związać ją w bukiety, odwrócić kwiatami w dół i powiesić ją w zacienionym i przewiewnym miejscu.

Suszenie lawendy.png
Canva/Natalia Spiridonova, Getty Images

Suszenie lawendy – ile powinno trwać?

Cały proces suszenia trwa zwykle nie dłużej niż 2 tygodnie. Gdy kwiaty będą już ususzone, należy przełożyć susz do słoików z ciemnego szkła, oczywiście po uprzednim obraniu kwiatów z łodyg. Kwiaty i łodyżki można umieścić również w woreczkach zapachowych i wykorzystywać jako odświeżacze powietrza.

Drodzy Czytelnicy, jakie są Wasze doświadczenia z suszeniem lawendy ? Koniecznie podzielcie się z nami informacjami, jak wykorzystujecie lawendę w Waszych domach.

Twoja pralka też wysuszy ubrania. Mało kto wie o tej ukrytej funkcji
Rozkładam w ogrodzie i pozbywam się ohydnego problemu. Ślimaki uciekają, jak przed ogniem
Obserwuj nas w
autor
Kamil Świętek

Redaktor portalu Domek i Ogródek. 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@domekiogrodek.pl

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@domekiogrodek.pl
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy