DomekIOgrodek.pl Ogród i taras To przez nie bratki obumierają. Są zmorą, niszczą piękne kwiaty
Fot. Canva/NicholeGrimshaw, Getty Images

To przez nie bratki obumierają. Są zmorą, niszczą piękne kwiaty

18 kwietnia 2024
Autor tekstu: Kamil Świętek

Bratki to zdecydowanie jedne z bardziej popularnych kwiatów ogrodowych, zdobiących nasze przydomowe rabaty. Są one stosunkowo proste w utrzymaniu, a przez niewielkie wymagania stanowiskowe można je uprawiać niemalże wszędzie.

Bratki doskonale odnajdą się w ogrodzie, w donicach, a nawet na balkonie. Nie bez powodu to właśnie one porastają większość miejskich skwerków. Niestety, szkodniki i choroby mogą zniszczyć te piękne kwiaty. Koniecznie przeczytajcie, jak z nimi walczyć.

Jak uprawiać bratki?

Bratki to niezwykle kolorowe rośliny, które występują niemalże w każdym zabarwieniu w tym odcieniu wpadającym w czerń. Często są one dwukolorowe, co tylko podkreśla nietypowość tych roślin.

Bratki kwitną od kwietnia do końca czerwca. Kwiaty dorastają do 12 cm średnicy. Interesująca jest procedura wysiewania bratków. Można to zrobić już pod koniec czerwca albo na początku lipca. Następnie kwiaty pikuje się do rozsadnika.

Do ziemi wysadza się je w pierwszym tygodniu września lub na wiosnę kolejnego roku. Co do wymagań stanowiskowych, bratki odnajdą się niemalże wszędzie. Śmiało możecie zastosować uniwersalną ziemię do roślin i posadzić je tam, gdzie wam się podoba.

Bratki 1.jpg
Fot. Canva/Rrrainbow, Getty Images

Jakie choroby atakują bratki?

Chociaż wydawałoby się, że bratki rosną niemalże same, potrzebują one naszej opieki. Ich zmorą jest zgorzel, który atakuje siewki. Wówczas kiełkujące nasiona brązowieją i obumierają. Choroba ta szybko zostanie zauważona, ponieważ w rabatach nagle występuje pusta przestrzeń.

Bratki nie są odporne również na ataki grzybów. Mowa tutaj o fytoftorozie. Grzyb ten rozwija się w podłożu, infekując korzeń oraz podstawę pędów. Objawy infekcji mogą występować na pojedynczych roślinach albo połaciowo.

Inną chorobą bratków jest przędziorek chmielowiec, który objawia się jasnymi plamkami na liściach. Te z czasem powiększają się i ciemnieją, powodując stopniowe zamieranie rośliny.

Jak walczyć z chorobami bratków?

Bratki podatne są również na ataki mączniaków , co objawia się zdeformowanymi kwiatami i białym nalotem grzybni. Z innych chorób warto wymienić plamistość liści, występowanie szarej pleśni, czy atak mszycy brzoskwiniowej.

Aby pozbyć się chorób bratków, warto zastosować naturalne nawozy, które nie tylko wzmocnią roślinę, ale będą działały przeciwgrzybiczo . Warto zastosować również preparaty odstraszające szkodniki.

Na szczęście na wszystkie dolegliwości bratków pomogą domowe sposoby. Jeśli odpowiednio zadbacie o swoje rośliny, będziecie się cieszyć pięknym kwiatostanem niezależnie od przeciwności losu.

Bratki 2.jpg
Fot. Canva/Rebecca-Arnott, Getty Images

ZOBACZ TAKŻE:

Tak pielęgnuję zamiokulkasa. Co chwilę wypuszcza nowe pędy
Miesza z wodą i pryska w ogródku. Ślimaki znikają już 1 nocy
Obserwuj nas w
autor
Kamil Świętek

Redaktor portalu Domek i Ogródek. 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@domekiogrodek.pl

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@domekiogrodek.pl
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy