Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Trik na zniewalający wygląd hortensji. Wysusz i rozsyp pod krzakiem
Paulina Korzec
Paulina Korzec 24.06.2024 08:17

Trik na zniewalający wygląd hortensji. Wysusz i rozsyp pod krzakiem

Hortensja
domekiogródek.pl/ Paulina Korzec

Właśnie rozpoczyna się okres kwitnienia jednych z najpopularniejszych krzewów ozdobnych w Polsce. Hortensje, bo o nich mowa, będą zachwycały dorodnymi kwiatami, jeśli zastosujemy jeden prosty trik.

Sekret zdrowego wzrostu i obfitego kwitnienia hortensji tkwi w zastosowaniu odpowiedniej odżywki, która wzmocni roślinę i zapewni jej optymalne warunki do rozwoju młodych pędów, liści i kwiatów.

Kiedy nawozić hortensje?

Duża ilość liści i pokaźne rozmiary kwiatostanów hortensji sprawiają, że krzewy te potrzebują regularnego nawożenia, które dostarczą im niezbędnych składników odżywczych. Jak i kiedy nawozić hortensję?

Newralgiczny moment wegetacji hortensji przypada na czas od maja do lipca, kiedy to krzew zawiązuje kwiatostany. W tym okresie stosowanie nawozu jest konieczne, by roślina pokryła się dorodnymi baldachimami kwiatów.

Drugi ważny termin w nawożeniu hortensji to okres od sierpnia do października. Wtedy hortensje zaczynają powoli przekwitać i przygotowywać się do zimowania. Aby rośliny lepiej poradziły sobie z nadchodzącymi niskimi temperaturami, również warto je odżywić i wzmocnić.

Jaki nawóz do hortensji?

We wczesnym okresie nawożenia, w maju i w czerwcu, zależy nam na tym, by hortensja rosła szybko, bujnie i zdrowo. Wtedy podajemy m.in. preparaty zawierające azot, który pobudza roślinę do wzrostu. W pozostałych okresach ważne jest dostarczanie krzewom fosforu i potasu, które stymulują proces kwitnienia.

Dobry nawóz powinien jednak nie tylko zawierać te cenne pierwiastki, ale także ułatwiać roślinie ich przyswajanie, w czym pomoże odpowiednie pH gleby. Hortensja należy do roślin kwasolubnych i najlepiej czuje się w podłożu o niskim odczynie rzędu od 4 do 5,5 pH.

Naturalny nawóz do hortensji

W uprawie hortensji nie musimy uciekać się do stosowania chemicznych środków. Równie dobrze sprawdzą się naturalne nawozy, które pozyskamy z… kuchennych odpadów. Mowa tutaj o fusach po kawie, które stanowią doskonałą pożywkę dla roślin kwasolubnych.

Fusy zawierają wiele składników odżywczych, takich jak azot, fosfor, magnez i potas, które są niezbędne do rozwoju roślin. Dodatkowo zakwaszają glebę. W tym celu należy zastosować wysuszone fusy z kawy, które przekopujemy z glebą i rozsypujemy pod krzaczkami.

W charakterze nawozu do hortensji dobrze sprawdzi się również kompost, a także roślinne gnojówki, takie jak gnojówka z pokrzyw. Pamiętajmy, aby przed zastosowaniem gnojówkę rozcieńczyć z wodą w stosunku 1 do 10.

Zobacz także:

Powiązane
Materiały promocyjne
Przygotowanie do zbiorów: jakie narzędzia powinien mieć każdy ogrodnik?
Prodiż
O tych kuchennych sprzętach krążą legendy. Jeśli jesteś smakoszem, zdobędziesz 10/10