DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Tuje to przeżytek. Teraz te krzewy wszyscy sadzą na potęgę, wyglądają bosko
Małgorzata Krajewska
Małgorzata Krajewska 25.09.2023 14:50

Tuje to przeżytek. Teraz te krzewy wszyscy sadzą na potęgę, wyglądają bosko

laurowiśnie
Canva/seven75, Shutterstock/Edita Medeina

Każdy właściciel ogrodu położonego między innymi domami chciałby móc w spokoju usiąść i delektować się spokojem bez ciekawskich spojrzeń sąsiada. Służą temu szczelne ogrodzenia lub gęste żywopłoty, które są nie tylko skuteczne, ale też, o ile o nie dbamy, dodają posesji uroku. 

Jak dotąd w roli zielonych ogrodzeń doskonale sprawdzały się tuje. Ich popularność przez ostatnie lata była ogromna, szkółki roślin i sklepy ogrodnicze oferowały wiele rodzajów tui. Ostatnio ten krzew został zdecydowanie zdetronizowany, a jego miejsce zajęła inna, również zimozielona roślina.

Popularny krzew w naszych ogrodach

Do naszych ogrodów zawitała Laurowiśnia. Roślina ta inaczej zwana śliwą wawrzynolistną zdobywa coraz większą popularność w Polsce. To dlatego, że ma wiele zalet. Laurowiśnia to wiecznie zielony krzew o dużych, ciemnozielonych, błyszczących liściach przypominających wyglądem Wawrzyn szlachetny (Laur). 

W Polsce możemy uprawiać Laurowiśnię wschodnią. Jej zalety to przede wszystkim odporność na zmienne warunki klimatyczne i tolerowanie miejsc zacienionych. Doskonale sprawdza się w roli żywopłotu i nadaje się do zasłaniania elementów w ogrodzie, które chcemy ukryć, np. starych narzędziowni. 

Jej zielonymi liśćmi będziemy cieszyć się cały rok, a jeśli nam się poszczęści w maju i czerwcu oraz w sierpniu i wrześniu laurowiśnia zakwitnie białymi kwiatami. Ciemne owoce laurowiśni można z powodzeniem wykorzystać do wykonania jesiennych dekoracji i suchych bukietów.

Projekt bez nazwy (32).jpg
Canva/seven75, Getty Images

Jak zrobić żywopłot z laurowiśni?

Laurowiśnia to krzew bardzo gęsty i zielony przez cały rok, dlatego idealnie sprawdza się jako żywopłot. Aby wykonać żywopłot z laurowiśni trzeba wykopać rów o głębokości ok. 50 cm i posadzić rośliny w półmetrowych odstępach. Następnie trzeba je podlać i nawieźć.

Pamiętajmy, że laurowiśnia może osiągnąć imponującą wysokość nawet do kilku metrów. Na rynku dostępne są zarówno odmiany wysokie, jak i te osiągające od 0,5-1,5 m. Rozmiar naszej laurowiśni możemy kontrolować poprzez regularne przycinanie. Najkrótsze cięcie powinniśmy wykonać wczesną wiosną lub jesienią.

Laurowiśnia dobrze znosi zimę

Wrzesień to dobry moment, aby zasadzić w swoim ogrodzie laurowiśnię. Nadchodzący sezon jesienno-zimowy to dla laurowiśni optymalne warunki do adaptacji. Roślina ceniona jest właśnie za to, że dobrze radzi sobie w naszym klimacie.

Jeśli nie chcemy tworzyć z laurowiśni całego żywopłotu równie pięknie prezentować się będą pojedyncze okazy.

Jesienią postawmy także na odpowiednie nawożenie naszych ogrodów. W tym artykule poznacie najlepszą odżywkę, działa rewelacyjnie i nie zapłacicie za nią ani grosza.

Projekt bez nazwy (31).jpg
Canva/Gratysanna, Getty Images

Zobacz także: