Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Aktualności > Nowe świadczenia dla rodzin. 500 zł od października
Kamil Świętek
Kamil Świętek 11.07.2024 11:43

Nowe świadczenia dla rodzin. 500 zł od października

Pieniądze w portfelu
Fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Już od października rusza rządowy program „Aktywnie w domu”, czyli nowe świadczenie 500 zł dla rodzin. Zdecydowanie dodatkowe środki znacząco wspomogą budżet wielu rodzin i pozwolą na opłacenie rachunków, które od 1 lipca zaskakują nas wszystkich.

Co należy zrobić, aby zyskać dodatkowe 500 zł dla rodzin? Czy wspomniane środki rzeczywiście możemy przeznaczyć na opłatę rachunków? Tym zajmiemy się w niniejszym artykule.

Czym jest program „Aktywnie w domu”?

Program ten to realizacja polityki rządu na mocy ustawy o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz wychowaniu dziecka. Celem dofinansowania 500 zł dla rodzin jest ułatwienie godzenia pracy z obowiązkami rodzicielskimi.

Nowe świadczenie ma wejść w życie z dniem 1 października 2024 roku. Komu przysługuje wspomniane świadczenie? Dopłaty tytułu programu „aktywnie w domu” przysługują jednemu z rodziców (lub opiekunów) dziecka począwszy od 12 miesiąca życia, aż do 36 miesiąca życia.

W przypadku małżeństw żyjących w separacji lub rozwiedzionych, ustala się połowę wspomnianego świadczenia dla każdego z rodziców.

Rachunki 2.jpg
Fot. Canva/marcinmarszal

Komu nie przysługuje 500 zł dla rodzin?

Chociaż świadczenie „aktywnie w domu” pozornie przeznaczone jest dla wszystkich, nie przysługuje ono w przypadku gdy dziecko zostało umieszczone w rodzinie zastępczej lub gdy rodzic dziecka nie posiada pełni praw rodzicielskich.

Warto zaznaczyć, że nie każdy program rządowy można połączyć. Świadczenie „aktywnie w pracy” nie przysługuje, jeśli w tym samym miesiącu na dane dziecko zostało przyznane świadczenie „aktywni rodzice w pracy” lub „aktywnie w żłobku”.

Czy dopłatę 500 zł dla rodzin można przeznaczyć na rachunki?

Mając na uwadze drożejące ceny mediów, wiele osób zastanawia się, czy dopłaty 500 zł dla rodzin można przeznaczyć na opłatę rachunków. Okazuje się, że jak najbardziej tak.

Co prawda, jeśli organ kontrolny stwierdzi, że świadczenie to jest „marnotrawione”, może ono zostać odebrane, ale uiszczenie opłat za rachunki trudno do takowych zakwalifikować.

Rachunki 3.jpg
Fot. Canva/Proxima Studio

ZOBACZ TAKŻE: