Tych warzyw nie sadź obok papryki. Zbiory nie będą udane
Znana i ceniona w każdej kuchni świata – papryka, czyli warzywo, bez którego ciężko wyobrazić sobie codzienne funkcjonowanie. Czy wiesz, że środowisko, w którym rośnie papryka, ma niebagatelny wpływ na jej plony? Zobacz kolo, jakich warzyw nie sadzić papryki.
Uprawa papryki – jak robić to poprawnie?
Niestety, nie każdy z nas ma dostęp do nieograniczonej ilości ziemi. Częstą praktyka w przydomowych ogródkach jest sadzenie papryki współrzędnie z innymi warzywami. Maksymalne wykorzystanie dostępnego terenu nie idzie jednak w parze z zapewnieniem poszczególnym warzywom odpowiedniego środowiska do wzrostu.
Nie inaczej jest z papryką. Uprawa współrzędna roślin wymaga szczyty wiedzy odnośnie do dobierania ich tak, aby nie wywierały na siebie negatywnego wpływy. Odpowiedni dobór sąsiadów papryki pozwoli na dodatkowe wzmocnienie jej poprzez ochronę przed szkodnikami i chorobami.
Spokojnie, nie musisz kończyć rolnictwa na uniwersytecie, żeby zrozumieć podstawowe zasady uprawy roślin.
Przygotowaliśmy dla Ciebie wiedzę w pigułce, dzięki czemu dowiedz się jak uprawiać paprykę w taki sposób, a by dawała zawsze dorodne polny.
Posadź paprykę obok tych warzyw i ciesz się dorodnym plonem
Istnieją trzy czynniki wpływające na negatywny wzrost roślin. Są to:
- oddziaływanie chemiczne (allelopatia),
- oddziaływanie fizyczne – typ i tempo wzrostu, etc.,
- zapotrzebowanie na składniki pokarmowe.
Jeśli chcesz cieszyć się piękną papryką, pamiętaj, aby zawsze sadzić ją w obok:
- kapusty pekińskiej,
- ogórka,
- pomidora,
Zanim jednak zaczniesz zastanawiać się nad sąsiadami papryki, zadbaj o odpowiednie podłoże ogrodnicze i odpowiednie nawodnienie gleby. Jest to niezwykle ważne dla przyszłych zbiorów.
Uprawa i pielęgnacja papryki
Używając podłoża do warzyw, uzupełnisz glebę w niezbędne składniki mineralne, których potrzebują Twoje rośliny. Szczególnie ważne jest to przy uprawach papryki, cukinii, czy pomidorów.
Warto również wspomnieć, że nie należy rok rocznie sadzić papryki w tym samym miejscu. Przyjmuje się, że po roślinach psiankowatych (papryka), należy posadzić rośliny cebulowe lub strączkowe, a następnie dyniowate i kapustne.
Pozwoli to na maksymalne wykorzystanie potencjału gleby bez ryzyka jej wyjałowienia.