DomekIOgrodek.pl
dół

Canva.com

Uprawa grzybów w ogrodzie? To możliwe

13 Października 2021

Autor tekstu:

Katarzyna Augustyniak

Udostępnij:

Grzyby leśne wbrew pozorom można uprawiać we własnym ogrodzie. Chociaż przyjęło się, że do hodowli nadają się jedynie pieczarki, czy boczniaki, nic bardziej mylnego. Wystarczy tylko odrobina cierpliwości i kilka zasad, o których trzeba pamiętać, przygotowując potencjalne siedlisko dla grzybów.

Grzyby chętnie zagoszczą w naszych ogrodach, gdy tylko będą miały zapewnione odpowiednie warunki. Co takiego mamy na myśli? Przede wszystkim muszą mieć towarzystwo roślin.

Jak uprawiać grzyby w ogrodzie?

Pamiętajmy, że grzyby żyją w symbiozie z roślinami - potrzebują ich do prawidłowego rozwoju. Same nie przeprowadzają fotosyntezy, a więc nie mogą samodzielnie się odżywiać. Dlatego tak ważne jest, by miały zapewnione dobre sąsiedztwo.

obrotowy dom

Miał dość narzekania żony, postanowił zbudować jej obrotowy dom. Wszystko dla pięknych widoków

CZYTAJ DALEJ

Z tego względu tak istotne jest to, jakie gatunki roślin rosną w naszym ogrodzie. Na przykład jeśli zależy nam na tym, by uprawiać borowiki, musimy zdać sobie sprawę, że będą one wymagały obecności sosen, świerków, buków albo dębów, koźlarze, z kolei, najchętniej rosną w pobliżu brzóz i osiki, natomiast maślaki obok sosen oraz modrzewi.

Ważne są także odpowiednie właściwości glebowe, które również zależą od wymagań konkretnych gatunków grzybów. Co więcej, nie możemy zapomnieć o florze mikro-organicznej – czyli obecności bakterii i innych grzybów. 

Szanse na domową hodowlę grzybów zwiększają się oczywiście, gdy w pobliżu mamy las.

Jak przygotować stanowisko dla grzybów?

W bardzo łatwy sposób można przygotować idealne stanowisko dla grzybów. Wystarczy wykopać w ziemi płytki półokrąg i wysypać go drewnianymi zrębkami z drzew liściastych.

Ponadto, warto posłużyć się kapeluszem grzyba, który na spodzie ma zarodniki lub posiłkować się grzybnią. W tym wypadku musimy jedynie na stanowisku pod drzewem  wysypać grzybnię lub położyć kapelusz.

Jednak większe szanse na powodzenie da nam bezpośrednie zaaplikowanie tzwszczepionki grzybowej na korzenie drzewa. Szczepionkę możemy kupić w sklepach ogrodniczych. Jednak ten sposób ma też swoje wady. Poza pożądanym gatunkiem grzybów mogą pojawić się także te trujące. 

Pamiętajmy, wyhodowanie własnych grzybów może zająć trochę czasu. Czasem nawet 3 lata.

Źródło: Genialne.pl

Artykuły polecane przez redakcję Domku i Ogródka

  • Rośliny chronione w Polsce – co powinieneś wiedzieć?

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami na temat pielęgnacji ogrodu czy domowych trików, koniecznie napisz do nas na adres: redakcja@domekiogrodek.pl


Katarzyna AugustyniakAutor

Redaktor

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@domekiogrodek.pl

Podobne artykuły

Ogród

Które rośliny sadzić w sierpniu? Należy pamiętać o kilku ważnych rzeczach

Czytaj więcej >

Ogród

Jak zadbać o rośliny w upalne dni?

Czytaj więcej >

Ogród

Podczas prac ogrodowych znalazł nieśmiertelnik żołnierza

Czytaj więcej >

Ogród

Macierzanki – ozdobne krzewinki w ogrodzie

Czytaj więcej >

Ogród

Kret w ogrodzie. Szkodnik czy potrzebny sąsiad?

Czytaj więcej >

Ogród

Monstera – popularna ozdoba mieszkania

Czytaj więcej >