Uprawia się ją łatwiej od borówki i jest zdrowsza. Pyszne owoce
Chociaż kochamy truskawki, porzeczki i inne polskie owoce jagodowe, to co jakiś czas pojawia się moda na inne soczyste smakołyki, które goszczą nie tylko na naszych stołach, ale trafiają także do ogrodów.
Jakiś czas temu modna stała się borówka amerykańska, którą cenimy ze względu na słodki smak i niezbyt skomplikowaną uprawę. Jak się jedna okazuje, istnieje owoc jeszcze zdrowszy i łatwiejszy w uprawie, a jest nim świdośliwa.
Właściwości i zalety świdośliwy
Świdośliwy to niewielkie drzewa i krzewy należące do rodziny różowatych. Naturalnie występują w wielu regionach Europy i Ameryki Północnej, a także w Azji i Afryce, porastając lasy, tereny podmokłe i skaliste.
Świdośliwa występuje w różnych odmianach, przy czym do uprawy wykorzystuje się gatunki ozdobne i słynące ze smacznych owoców, takie jak świdośliwa lamarcka oraz olcholistna. Owoce świdośliwy mają niewielki rozmiar, ciemny kolor i przypominają borówkę amerykańską.
Podobieństwa pomiędzy borówką a świdośliwą nie kończą się jednak na wyglądzie. Owoce te są cenione ze względu na swoje walory smakowe i zdrowotne. Świdośliwki są słodkie, a ich smak przywodzi na myśl aromat jagód i porzeczek. To jednak nie koniec zalet tych niezwykłych owoców.
Świdośliwki, czyli bomba witaminowa
Na uwagę zasługuje bogactwo wartości odżywczych, w tym witamin i minerałów, z którego słyną owoce jagodowe. Pod tym względem przoduje borówka, ale jak się okazuje, świdośliwki są jeszcze zdrowsze.
Owoce świdośliwy zawierają więcej błonnika. magnezu, potasu, wapnia i żelaza, obfitują również w witaminy z grup B i C. W porównaniu do borówki, która i tak uznawana jest za bardzo odżywczą, świdośliwki są prawdziwą bombą witaminową. Poprawiają odporność, wspierają pracę układu pokarmowego i wzmacniają organizm.
Jak uprawiać świdośliwę?
Pielęgnacja świdośliwy jest jeszcze łatwiejsza od uprawy borówek. Podczas gdy krzewy borówki amerykańskiej potrafią być dość kapryśne i wrażliwe na różne czynniki środowiskowe, świdośliwki posiadają mniejsze wymagania glebowe i nie potrzebują specjalnie skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych.
Decydując się na posadzenie świdośliwy w ogrodzie, wybierzmy dla niej słoneczne stanowisko o lekko kwaśnym odczynie gleby. Istotne w przypadku uprawy tej rośliny jest regularne podlewanie. Poza tym świdośliwa jest odporna na choroby i przymrozki, dlatego warto mieć ją w swoim ogrodzie.
Zobacz także:
- Otwierają pola. Sam sobie narwiesz truskawek, ogromne korzyści
- Jego kwiaty są przesłodkie i wyśmienicie smakują. Polacy zapomnieli
- Posiałem przy truskawkach. Już nie muszę ich pielić