Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Robaków w śliwkach nie będzie. Zrób to w kwietniu
Kamil Świętek
Kamil Świętek 21.04.2024 14:55

Robaków w śliwkach nie będzie. Zrób to w kwietniu

Śliwki
Fot. Canva/pavlofox, Getty Images

Każdy, kto kiedykolwiek zdecydował się na uprawę własnych drzewek owocowych, wie, że są one prawdziwym rajem dla wszelakiego robactwa. Wielu z nas stosuje na drzewka owocowe specjalistyczne preparaty, aby pozbyć się tego przykrego problemu. Czy słusznie?

Okazuje się, że można to zrobić w domowy, naturalny sposób. Gwarantujemy, że korzystając z tego patentu, żaden insekt nie zbliży się do Waszych śliwek, wiśni, czy czereśni.

Dlaczego robaki atakują moje owoce?

Robiliście kiedyś domowe przetwory? Jeśli tak to zapewne gąski w wiśniach, czereśniach, czy śliwkach nie są dla Was obcym tematem. Dlaczego jednak tak się dzieje?

Główną przyczyną tego, że owoce są robaczywe jest fakt, iż szkodniki składają na dojrzewających plonach jaja. Larwy żerując na nich, wgryzają się do wnętrza owocu, uszkadzając go.

Co prawda wiele osób gąski w owocach uznaje za okaz ekologicznej hodowli, ale bądźmy szczerzy – to widok, do którego nie chcemy wracać.

Śliwki 2.jpg
Fot. Canva/zevei-wenhui, Getty Images

Czy robaki w owocach infekują plony?

Warto zaznaczyć, że larwy w owocach nie powodują zniszczenia plonów. Nie wydzielają one szkodliwych toksyn, czy trujących substancji. Niestety ich obecność znacząco obniża jakość, a przede wszystkim estetykę produktu.

Jakie insekty możemy znaleźć w owocach? W śliwkach są to zwykle larwy owocówki śliwkóweczki lub owocnicy żółtorogiej. Z kolei wiśnie i czereśnie podatne są na ataki trześniówki.

Jak zabezpieczyć owoce przed atakiem insektów?

Aby raz na zawsze rozprawić się z tematyką robaków w owocach, zaleca się zastosować profilaktyczne domowe środki. W okresie wiosennym warto owinąć pień drzewa papierem falistym na wysokości około 30-50 cm nad ziemią.

Dzięki temu wszelkie robaki właśnie na tekturze stworzą swoje kryjówki. Wystarczy raz na kilka tygodni wymienić opaskę, aby pozbyć się tego przykrego problemu. Od kwietnia zaleca się ponadto okrywać ziemię wokół drzew owocowych cienką włókniną lub folią. Materiały te utrudnią owadom dostęp do ziemi, dzięki czemu nie złożą one kolejnych jaj.

Jeśli jednak i to nie pomoże, pozostają nam już tylko chemiczne odpowiedniki. Niestety domowe patenty nie pomogą także już zainfekowanym drzewkom. Dlatego też warto nie tracić czasu i jak najszybciej zabezpieczyć je przed niechcianymi gośćmi.

Śliwki 3.jpg
Fot. Canva/Inner_Vision, Getty Images

ZOBACZ TAKŻE: