Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Aktualności > Używasz tego w domu? Dostaniesz zwrot pieniędzy
Patrycja Grzebyk
Patrycja Grzebyk 21.02.2024 19:11

Używasz tego w domu? Dostaniesz zwrot pieniędzy

zwrot pieniędzy
Canva / maradek

Na zewnątrz robi się coraz cieplej, a to oznacza, że powoli żegnamy zimę. To również koniec ciężkiego dla portfela sezonu grzewczego. Osoby, które ogrzewają dom gazem, mogą liczyć na zwrot podatku VAT. Jak się o niego starać?

Zwrot ma przysługiwać za okres od 1 stycznia do 30 czerwca 2024 roku. Będzie obowiązywał na konkretne rodzaj gazu. Komu przysługuje?

Zwrot dla osób, które ogrzewają dom gazem

Sezon grzewczy to dla wielu osób naprawdę trudny okres. Wysokie ceny gazu w zimie sprawiają, że jeszcze bardziej tęsknimy za wiosną i latem. Jednak w tym roku niektórzy będą mogli odzyskać część pieniędzy.

Osoby, które w swoim domu grzeją gazem ziemnym wysokometanowym lub zaazotowanym będą mogły liczyć na zwrot VAT. Zalicza się do tego również skroplony gaz ziemny oraz gaz propan butan. Dotyczy się to jedynie gospodarstw domowych, do których gaz dostarczany jest siecią.

Z ulgi nie będą mogły też skorzystać osoby, które korzystają z butli gazowych. W przypadku ulgi na gaz znaczenie mają też nasze dochody. Kto może liczyć na zwrot pieniędzy za okres od 1 stycznia do 30 czerwca 2024? 

zwrot pieniędzy
Canva / Slatan

Kto otrzyma zwrot?

Na zwrot pieniędzy za ogrzewanie gazem mogą liczyć tylko osoby, które zarabiają najmniej. VAT odzyskają rodziny, których zarobki nie przekraczają 1500 zł brutto na osobę. Jak to wygląda, kiedy mieszkamy w pojedynkę?

Osoby, które prowadzą samodzielnie gospodarstwo domowe, mogą liczyć na zwrot pieniędzy za gaz, jeśli ich dochody nie przekraczają 2100 zł brutto. Co trzeba zrobić, żeby otrzymać pieniądze?

Zrób to, a otrzymasz zwrot

Na zwrot pieniędzy mogą liczyć osoby, które ogrzewają dom gazem, a piec zgłosiły do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Środki będą wypłacane przez samorządy. W tym celu musimy złożyć wniosek, do którego należy dołączyć:

  • kopię umowy z dostawcą,
  • dowód opłacania rachunków,
  • kopię faktury potwierdzającej zakup gazu.
zwrot pieniędzy
Canva / Owen Price, Getty Images Signature

Zobacz także: