Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Aktualności > W Beskidach uchwycono niezwykłe zjawisko. To bardzo zły omen
Magdalena Patacz
Magdalena Patacz 23.02.2024 08:38

W Beskidach uchwycono niezwykłe zjawisko. To bardzo zły omen

Beskidy
YouTube/Twoja Pogoda

W Beskidach pojawiło się niezwykłe zjawisko. Piękna aureola w kolorach tęczy została uchwycona w materiale opublikowanym na platformie YouTube. Zjawisko to zobaczyć można w określonych warunkach, jednak nie wróży ono nic dobrego.

Tęczowy okrąg jest doskonale znany taternikom. To bardzo zły omen, a przepowiednia z nim związana mrozi krew w żyłach.

Niezwykłe zjawisko w Beskidach

O tęczowym okręgu słyszał chyba każdy turysta, który kocha góry i na szlakach mógłby spędzić niemal całe życie. Jest rzadko spotykane, niezwykle zjawiskowe, ale i zwiastujące tragiczne wydarzenia. 

Zjawisko, nazywane „widmo Brockenu” zostało niedawno uchwycone w Beskidach w jednym z materiałów przygotowanych przez kanał Twoja Pogoda na YouTube. Na Instagramie również możemy znaleźć wiele przepięknych zdjęć aureoli wykonanych przez miłośników gór.

Tęczowy okrąg powstaje w konkretnych warunkach pogodowych. Co ciekawe, podobno na żywo widziane jest wyłącznie przez obserwatora. Żadna inna osoba będąca razem z nim jej nie dostrzeże. Czym jest mamidło górskie? Jaka przepowiednia jest z nim związana? Spieszymy z wyjaśnieniem.

Beskidy.jpg
Instagram/szlakami_naszego_zycia

Czym jest widmo Brockenu?

Widmo Brockenu to nic innego, jak zjawisko optyczne, które powstaje podczas określonych warunków pogodowych i czynników zewnętrznych. Tęczową aureolę może zaobserwować turysta w wyższych partiach gór, gdy znajduje się nad chmurami lub gęstą mgłą. Warunkiem jest słoneczny dzień

Promienie słoneczne padają na obserwatora. Turysta rzuca z kolei cień na chmury lub mgłę znajdujące się poniżej. W ten sposób powstaje coś w rodzaju ekranu, a efekt widoczny jest właśnie w postaci tęczowej aureoli. Im bliżej chmur znajduje się turysta, tym Widmo Brockenu jest większe.

Tęczowa aureola to zły omen

Wśród taterników krąży przesąd związany z tym niezwykłym zjawiskiem. Według przepowiedni przekazywanej z pokolenia na pokolenie, zjawisko to zwiastuje śmierć. Osoba, która zobaczyła w górach widmo Brockenu umrze w górach. 

Zły urok można odczynić jedynie wtedy, gdy tęczowa aureola ukaże się trzy razy. Wtedy turysta już zawsze będzie mógł czuć się w górach bezpiecznie.

Zdjęcie wyróżniające pochodzi z kanału „Twoja Pogoda” na YouTube

Zobacz również:

Tagi: pogoda