Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Porady domowe > W doniczce pojawił się żółty grzyb? Usuniesz go produktem z kuchni
Patrycja Grzebyk
Patrycja Grzebyk 13.09.2023 17:30

W doniczce pojawił się żółty grzyb? Usuniesz go produktem z kuchni

żółty grzyb w doniczce
canva/pundapanda, shutter/HakanGuven

Kwiaty doniczkowe są wyjątkową ozdobą w mieszkaniu. Jednak czasem może okazać się, że przez złą pielęgnację pojawiają się problemy. Czy żółty grzyb w doniczce jest groźny? Przekonaj się, co to oznacza.

Żółty grzyb w doniczce to jest grzybem saprofitycznym. Nie stanowi dla nas zagrożenia, ale jego pojawienie powinno nas zaalarmować. Niżej zdradzamy więcej.

Skąd wziął się żółty grzyb w doniczce?

Rośliny doniczkowe naprawdę cieszą i dodają energii w domu. Jednak czasem na powierzchni ziemi pojawia się biały nalot, a w niektórych przypadkach mogą wyrosnąć nawet żółte grzyby.

Grzyby w doniczce oznaczają, że mogliśmy przesadzić z podlewaniem. Czasem jest też znak, że nasza roślina potrzebuje innego stanowiska. W takiej sytuacji warto postawić ją w słonecznym miejscu z dobrą wentylacją.

Żółte grzyby w doniczce same w sobie nie są szkodliwe dla roślin. Jednak nieodpowiednia pielęgnacja może sprawić, że nasze kwiaty doniczkowe zaczną marnieć. W dalszej części artykułu podpowiemy, jak się ich pozbyć.

żółty grzyb w doniczce
Canva / jm1366, Getty Images

Jak pozbyć się żółtego grzyba z doniczki?

Pleśni i grzybów z doniczki możemy pozbyć się, stosując preparaty antygrzybiczne. Jednak to nie jest najlepsze rozwiązanie. Przeciwko grzybom warto wykorzystać prostą mieszankę. Podpowiemy, jak ją zrobić. 

Łączymy 1-2 łyżeczki sody oczyszczonej z litrem wody i całość przelewamy do buteleczki z atomizerem. Tak przygotowaną mieszanką spryskujemy żółte grzyby w doniczce. Mikstura działa również na pleśń. Oprysk stosujemy codziennie.

Żółty grzyb nie jest niczym groźny. Jednak skąd właściwie w ziemi znajdują się jego zarodniki? Poniżej wyjaśniam, jak to się dzieje, że grzyby wyrasta doniczce i skąd w ziemi wzięły się jego zarodniki.

Skąd w ziemi wzięły się zarodniki żółtego grzyba?

Żółty grzyb to czubnik cytrynowy. Jego zarodniki mogą znajdować się w ziemi, którą kupujemy w sklepie. Na szczęście nie stanowi zagrożenia dla nas i naszych roślin. Nie należy go jeść.

Grzyby na wierzchniej warstwie ziemi w doniczce są częstszym problemem, niż się wydaje. Sprawdź, jak jeszcze pozbyć się pleśni. 

Powiązane
Materiały promocyjne
Przygotowanie do zbiorów: jakie narzędzia powinien mieć każdy ogrodnik?
Prodiż
O tych kuchennych sprzętach krążą legendy. Jeśli jesteś smakoszem, zdobędziesz 10/10