Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Usuń mech z ogrodzenia. Wystarczy domowy preparat i gąbka
Magdalena Patacz
Magdalena Patacz 26.02.2024 08:23

Usuń mech z ogrodzenia. Wystarczy domowy preparat i gąbka

 jak pozbyć się mchu z ogrodzenia?
YouTube/ZRK REVIEWS

Jeszcze przed nadejściem kalendarzowej wiosny, gdy na zewnątrz robi się coraz cieplej, zaczynamy porządki w ogrodach. Dbamy o trawnik, drzewka owocowe, przycinamy krzewy. To również czas, gdy przygotowujemy warzywa na rozsadę. 

Warto również zadbać o ogrodzenie, taras i drewniane meble ogrodowe. To na nich po zimie znajduje się sporo mchu, który stopniowo uszkadza ich strukturę. Jak pozbyć się mchu z ogrodzenia? Nie stosuj chemii, jest lepszy sposób.

Dlaczego powinniśmy usuwać mech z działki?

Mech może pojawić się na działce dosłownie wszędzie: na trawniku, drzewach, ogrodzeniach, tarasie, czy kostce brukowej. Mech na trawniku oznacza, że dzieje się z nim coś niedobrego. Najprawdopodobniej gleba jest wyjałowiona, nadmiernie wilgotna lub trawnik jest po prostu mocno zaniedbany.

W takiej sytuacji warto zadbać o niego wiosną. Mech na drewnie należy bezzwłocznie usunąć. Wchłaniając wodę, nie dopuszcza do wyschnięcia ogrodzenia, czy mebli, a co za tym idzie, zaczynają one gnić i pękać. Jak pozbyć się mchu z ogrodzenia?

Zrezygnuj z agresywnych środków do usuwania mchu. Nie dość, że tak silna chemia może wywołać reakcję alergiczną, to jeszcze możesz naruszyć strukturę drewna i po prostu zniszczyć płot.

jak pozbyć się mchu z ogrodzenia.jpg
canva/CoffmannCMU

Domowy preparat usunie mech z ogrodzenia bez uszkodzenia drewna

Nie od dziś wiadomo, że ocet i soda to produkty do wszystkiego. Przydadzą się zarówno do utrzymania czystości w domu, jak i w ogrodzie. Ocet i soda to niezawodny sposób na pleśń, brudne fugi, czy osad na armaturze łazienkowej.

Rewelacyjnie radzą sobie także z mchem na ogrodzeniach, meblach, czy tarasie bez uszkodzenia drewna. Wodę, ocet spirytusowy i sodę oczyszczoną wymieszaj w proporcji 3:1:1. Taką miksturę przelej do pojemnika z atomizerem.

Jak stosować mieszankę? Mech nie ma żadnych szansb

Za usuwanie mchu zabierz się w słoneczny dzień. Słońce dodatkowo spotęguje działanie mieszanki. Na początku wyczyść ogrodzenie przy pomocy szarego mydła i wody. Tu przyda się także szczotka. Następnie spryskaj obficie miejsca, które zajął mech i pozostaw na kilka godzin. 

Po tym czasie umyj ogrodzenie gąbką i całość polej wodą. Po mchu nie zostanie żaden ślad. Gdy ogrodzenie wyschnie, warto je ponownie zaimpregnować po zimie lub pomalować. Będzie wyglądać jak nowe.

jak pozbyć się mchu z ogrodzenia.jpg
canva/Andrew Poplavsky

Zdjęcie wyróżniające pochodzi z kanału „ZRK REVIEWS” na YouTube

Zobacz także: