Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Ogrodnik wskazał ważny termin. Dalie zakwitną jak nigdy przedtem
Patrycja Grzebyk
Patrycja Grzebyk 01.03.2024 17:57

Ogrodnik wskazał ważny termin. Dalie zakwitną jak nigdy przedtem

dalie
YouTube/Moorfield Farm Flowers, canva/Olga Seifutdinova

Kwiaty mogą odmienić cały nasz ogród. Na zewnątrz robi się coraz cieplej i już powoli zaczynamy myśleć o sadzeniu bylin. Jednak w marcu musimy jeszcze zaczekać z wysadzaniem roślin do gruntu. Kiedy najlepiej sadzić dalie?

Marzec to idealny czas na posadzenie dali. Jednak zanim zabierzemy się za wsadzanie roślin do gruntu, musimy trochę poczekać. Sprawdź, jak i kiedy posadzić kwiaty w ogrodzie,

Co sadzić w ogrodzie w marcu?

W tym roku luty był wyjątkowo ciepły. Mogliśmy poczuć wiosenną aurę, jednak to nie oznacza, że już możemy na dobre rozpocząć sezon. W marcu temperatury nadal mogą spadać, a pogoda nie jest jeszcze stabilna. Czy to oznacza, że musimy zaczekać z sadzeniem dali?

W marcu możemy powoli zająć się sadzeniem bylin, które zaczynają kwitnąć latem oraz jesienią. Jednak, zamiast wsadzać bulwy do ziemi, lepiej na początku wysadzić je do doniczek.

Sadzenie dali w marcu do doniczki sprawi, że bulwa będzie dużo silniejsza. Dzięki temu roślina nie tylko szybciej przyjmie się, po przesadzeniu jej do gruntu. Ten zabieg ma dużo więcej korzyści.

dalie
Canva / tc397, Getty Images

Kiedy sadzić dalie?

Dalie do doniczki możemy wysadzić właśnie teraz. Roślina przesadzona do gruntu dużo lepiej i szybciej się przyjmie. Zaletą tego zabiegu jest również obfite i wczesne kwitnienie rośliny. Jak poprawnie zasadzić dalie?

Na jedną bulwę musimy przeznaczyć jedną doniczkę. Same bulwy warto dokładnie sprawdzić i usunąć te uszkodzone oraz takie, na których pojawiła się pleśń. Do sadzenia dali najlepiej wybrać lekką ziemię kompostową.

Dalie najlepiej sadzić do wysokich donic. Bulwy należy umieścić na głębokości około 30 - 40 cm. Przed samym sadzeniem warto bulwy moczyć w wodzie około 15 min. Kiedy możemy przesadzić rośliny do gruntu?

W tym czasie wysadź dalie do gruntu

Po posadzeniu bulwy należy podlać. Donice stawiamy w miejscu pełnym słońca. Natomiast już pod koniec kwietnia możemy stopniowo hartować rośliny. Dzięki temu będą zdrowsze i bardziej wytrzymałe.

Hartowanie roślin polega na wystawianiu ich na zewnątrz na kilka godzin codziennie aż do momentu, kiedy będziemy mogli zasadzić dalie w ziemi. Do gruntu kwiaty możemy wysadzać w połowie maja.

dalie
Canva / Paula Maguire, Getty Images

Zdjęcia pochodzą z kanału „Moorfield Farm Flowers, canva/Olga Seifutdinova” na YouTube.

Zobacz także: