DomekIOgrodek.pl Aktualności Wielu z nas popełni ten błąd. Przykre konsekwencje zmiany czasu
Fot. Canva/Jupiterimages

Wielu z nas popełni ten błąd. Przykre konsekwencje zmiany czasu

29 marca 2024
Autor tekstu: Magdalena Patacz

Już za chwilę czeka nas kolejna zmiana czasu. Tym razem nietypowa i szczególna, ponieważ wypada w Wielkanoc . Wielu popełni wtedy jednak duży błąd, przez który będą odczuwać przykre konsekwencje.

Zmiana czasu z zimowego na letni będzie jedną z ostatnich. Wszystko przez rozporządzenie Parlamentu Europejskiego. Kiedy nastąpi ujednolicenie czasu i jakie będzie miało konsekwencje?

W tym roku zegarki przestawimy w Wielkanoc

Już od wielu lat przestawiamy zegarki z czasu letniego na zimowy i odwrotnie . Zmiana czasu z zimowego na letni przypada w ostatnią niedzielę marca. Z letniego na zimowy natomiast w ostatnią niedzielę października.

W tym roku kalendarzowym zmiana ta jest niezwykła, ponieważ przypada w najważniejsze święto w kościele katolickim, czyli w Wielkanoc. Będziemy spać godzinę krócej, tym samym wydłużając dzień o pełną godzinę.

Mimo, że zegarki przestawiamy zaledwie o godzinę, wiele osób w tym czasie odczuwa przykre dolegliwości, jak senność, rozdrażnienie, czy bóle głowy . Dzieje się tak, ponieważ popełniają podstawowy błąd , a dolegliwościom można skutecznie zapobiec.

zmiana czasu.jpg
Fot. Canva/Dragana991

Zrób przed zmianą czasu, a unikniesz przykrych dolegliwości

Na kilka dni przed planowaną zmianą czasu wystarczy nastawić budzik 15 minut wcześniej, niż zwykle. W ten niezwykle prosty sposób przestawimy nasz zegar biologiczny. Organizm nie będzie w szoku, więc przykre dolegliwości się nie pojawią.

Będziemy wypoczęci, a zmiana czasu nie będzie więcej kojarzyć nam się z ciężkim i trudnym dniem. To niezwykle ważne, zwłaszcza w tym roku, gdy każdy z nas chce spędzić Wielkanoc w miłej, rodzinnej atmosferze.

Kiedy ostatnia zmiana czasu?

Coraz więcej państw Unii Europejskiej chce ujednolicenia czasu. Parlament Europejski wydał rozporządzenie, na mocy którego każde państwo członkowskie do 2026 roku musi określić, przy którym czasie chce pozostać na stałe.

W praktyce oznacza to, że w 2026- 2027 roku przestawimy zegarki po raz ostatni. Według przeprowadzonych badań zdecydowana większość Polaków wolałaby czas letni. Wtedy dzień byłby znacznie dłuższy, co pozytywnie odbiłoby się nie tylko na naszym samopoczuciu.

Dłuższe dni to więcej czasu, który możemy spożytkować na pracę, zakupy , hobby, zabawę. Zmiana ta pozytywnie wpłynęłaby na nasz nastrój, koncentrację i kreatywność. Nie od dziś bowiem wiadomo, że słońce to solidna dawka witaminy D i endorfin.

zmiana czasu.jpg
Fot. Canva/pielshot

Zobacz także:

Czy w Wielką Sobotę trzeba pościć? Wierni muszą o tym wiedzieć
Tani sposób na pozbycie się nornic. Szybko wyniosą się z ogrodu
Obserwuj nas w
autor
Magdalena Patacz

Wydawca portalu Domek i Ogródek. Prywatnie fanka klasycznego rocka, kryminałów i egzotycznych roślin doniczkowych. Codziennie przygotowuję dla was garść newsów i porad, by ułatwić wam porządki i zdradzić, jak pielęgnować kwiaty, by były piękne i zdrowe.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@domekiogrodek.pl

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@domekiogrodek.pl
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy