Wrzuć do wazonu. Cięte kwiaty postoją kilka razy dłużej
Lato za pasem, w naszych ogrodach i na łąkach pojawia się coraz więcej kwiatów. Chcemy, żeby cieszyły wzrok także w naszych domach i mieszkaniach, dlatego chętnie wstawiamy je do wazonu. Co jednak zrobić, by bukiet postał dłużej?
Niektóre gatunki, takie jak goździki, lewkonie czy mieczyki, są bardziej odporne na więdnięcie i dobrze sprawdzają się jako dodatki do wazonu, jednak na ogół bukiety z żywych kwiatów nie są zbyt trwałe. Można to jednak zmienić z pomocą kilku prostych trików.
Podstawowe zasady przechowywania kwiatów w wazonie
Po pierwsze kwiaty należy umieścić w czystym wazonie, w którym nie ma pozostałości innych roślin. Resztki organiczne wydzielają bowiem etylen, a ten przyspiesza proces więdnięcia.
Czysta musi być również woda, do której wstawimy kwiaty, ale nie do przesady. Nie powinna być chlorowana, a najlepiej też nie świeżo nalana z kranu. Warto ją wcześniej przegotować i odstawić na jakiś czas. Wodę w wazonie zmieniamy raz na dobę.
Miejsce, w którym postawimy wazon, powinno być chłodne. Unikajmy bezpośredniej ekspozycji na słońce, ale wystrzegajmy się także przeciągów.
Dobrze przygotuj kwiaty cięte
Zanim wstawimy kwiaty do wazonu, trzeba je odpowiednio przygotować. Niezależnie od tego, czy kupujemy je w kwiaciarni, czy zrywamy w ogrodzie, zawsze wybierajmy dobrze wyglądające, zdrowe rośliny bez odbarwionych i zniekształconych liści.
Usuwamy liście słabsze i z dolnej części łodygi, by nie doprowadzić do ich zagniwania w wazonie. Kwiaty w wazonie układamy luźno, by każda łodyga miała dostęp do wody. Podczas wymiany wody końcówki łodyg lekko przycinamy.
Łodygi odcinamy pod skosem, nie miażdżąc ich nożyczkami - dzięki temu będą lepiej absorbowały wodę wraz ze składnikami pokarmowymi, których warto im dostarczyć, wykorzystując do tego skuteczne porady domowe.
Dokarmiaj swoje kwiaty
Niezależnie od tego, jakie kwiaty wybierzemy do naszego bukietu, potrzebują one substancji pokarmowych, by pięknie wyglądać. Odcięte od rośliny tracą dostęp do składników odżywczych, dlatego warte je im dostarczyć.
Możemy do tego użyć specjalnej odżywki do kwiatów, ale jeśli jej nie mamy, wystarczą domowe produkty, które mamy pod ręką. Do wazonu możemy dodać trochę cukru i odrobinę soku z cytryny, ale jeszcze lepiej sprawdzi się… aspiryna.
Zawarty w niej kwas salicylowy zapobiegnie rozwojowi bakterii, które przyspieszają procesy gnilne, a także odżywi i wzmocni kwiaty. Jedną tabletkę rozpuszczamy w wodzie (wystarczą dwa litry) i do wazonu z tak przygotowanym roztworem wstawiamy nasz bukiet.
Zobacz także:
- Jak i kiedy wiązać czosnek? Główki będą ogromne
- Moja róża miała zwinięte liście. Tak poradziłam sobie ze szkodnikiem
- Każdy będzie to chciał w ogrodzie. Wielkie okazje w Biedronce