Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Jak i kiedy wiązać czosnek? Główki będą ogromne
Paulina Korzec
Paulina Korzec 05.06.2024 14:50

Jak i kiedy wiązać czosnek? Główki będą ogromne

Czosnek
Fot. YouTube/W Szumilesie

Większość zabiegów pielęgnacyjnych stosowanych w uprawie roślin nie budzi naszych wątpliwości. Podlewanie, nawożenie, przycinanie - to czynności, które zna każdy ogrodnik. Są jednak pewne metody, które mogą budzić zdziwienie.

Wiązanie czosnku może wydawać się niecodzienną czynnością, ale warto o niej pamiętać, jeśli zależy nam na obfitych zbiorach dorodnych główek. Kiedy i jak wiązać czosnek?

Dlaczego warto wiązać czosnek?

Niektóre zabiegi pielęgnacyjne mogą budzić skojarzenia z ludowymi sposobami czy wręcz przesądami, ale w rzeczywistości jest w nich wiele prawdy. Ich skuteczność potwierdza fakt, że są wciąż stosowane przez ogrodników. Dokładnie tak jest w przypadku wiązania czosnku - techniki znanej i stosowanej od lat.

Sposób ten wydaje się być równie nietypowy co głaskanie pomidorów, o czym pisaliśmy niedawno. Obie metody są równie skuteczne i opierają się na tej samej zasadzie, czyli wywołaniu w roślinie reakcji stresowej. Paradoksalnie, wpływa to korzystnie na plonowanie warzyw. Dlaczego?

Na skutek czynników stresowych roślina przestaje "skupiać" się na rozwoju liści, a wszystkie składniki pokarmowe wykorzystuje do rozrastania się wszerz - zyskuje grubszą, mocniejszą łodygę i większe główki w przypadku czosnku.

Czosnek
Fot. Canva/YuriyS

Kiedy i jak wiązać czosnek?

Aby wiązanie czosnku przyniosło pożądane efekty w postaci dorodnych główek i dużych ząbków, trzeba to zrobić w odpowiednim terminie i zadbać o właściwą technikę.

Chcąc związać liście czosnku, zbieramy je w “bukiet”, uważając, by ich nie urwać i delikatnie zaplątujemy, tworząc luźny supeł. Każdą roślinę traktujemy w ten sposób osobno - jest to więc dobra metoda dla niewielkich, ogrodowych upraw.

Doświadczeni ogrodnicy zalecają, by zabieg wiązania czosnku przeprowadzić 10-14 dni zbiorami. Zbiory te odbywają się w przypadku czosnku ozimego na przełomie czerwca i lipca, a w przypadku czosnku sadzonego na wiosnę - na przełomie lipca i sierpnia. Czosnek najlepiej zbierać, gdy około połowa jego liści będzie pożółkła.

O czym jeszcze pamiętać w uprawie czosnku?

Zawiązywanie liści to nie jedyny dość nietypowy zabieg, o którym musimy pamiętać, chcąc cieszyć się dorodnymi główkami i smacznymi ząbkami. Równie ważne w uprawie czosnku jest także obrywanie kwiatów.

Roślina zawiązując kwiat, dostarcza mu niezbędnych składników odżywczych, równocześnie “zaniedbując” części podziemne. Gdy oberwiemy pęd kwiatowy, substancje pokarmowe trafią do ząbków czosnku.

Warto przy tym pamiętać, że pędy czosnku są jadalne i wspaniale smakują, a kwiatostany tej rośliny służą także do jej rozmnażania.

Zdjęcie wyróżniające pochodzi z kanału W Szumilesie na YouTube.

Zobacz także: