Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Łazienka > Używam zamiast octu. Armatura łazienkowa lśni jak nowa
Kamil Świętek
Kamil Świętek 08.05.2024 16:26

Używam zamiast octu. Armatura łazienkowa lśni jak nowa

Czyszczenie kranu
Fot. Shutter/Alexander Raths

Jeśli macie w łazience błyszczącą armaturę, pewnie nie raz zadawaliście sobie pytanie, czym ją wyczyścić. Nawet kilka pozostawionych na nich kropel wody w mig tworzy mało estetyczny nalot.

Oczywiście do tego celu możemy użyć specjalistycznych środków, ale nie ukrywajmy – są one drogie. Zamiast tego, zastanówmy się, jak wyczyścić baterie w łazience domowymi sposobami.

Unikaj tego podczas czyszczenia kranu

Zacznijmy od BHP i tym razem nie chodzi tylko o to, abyście używali rękawiczek ochronnych. Jeśli chcecie się cieszyć piękną armaturą łazienkową dłużej, niż kilka lat, dbajcie o nią.

Czyszczenie armatury łazienkowej żrącymi preparatami zdecydowanie nie jest dobrym pomysłem. Mogą one rysować albo przyspieszać korozję powierzchni.

Kolejnym krokiem jest systematyczność. Nawet najlepsze środki mogą nie zadziałać tak, jak chcemy, jeśli na kranie będzie zalegał kilkutygodniowy bród. Zatem, jak wyczyścić baterie w łazience?

Czyszczenie kranu 2.jpg
Fot. Canva/AndreyPopov, Getty Images

Jak wyczyścić baterie w łazience domowymi sposobami?

Zapomnij o używaniu: kwasów, chloru, mydła, środków nabłyszczających, czy rozpuszczalników, które mogą uszkodzić czyszczoną powierzchnię. Zamiast tego wykorzystaj naturalne metody.

Od lat już nie używam octu do czyszczenia, ponieważ nie przepadam za jego zapachem. Zamiast niego wykorzystuję kwasek cytrynowy. Produkt wymieszany z wodą to świetny środek do usuwania kamienia i osadu z baterii łazienkowych i innych miejsc. 

Miksturę przelewam do pojemnika z atomizerem i spryskuję armaturę. Po 20 minutach przecieram i gotowe!

Kwasek cytrynowy wykorzystywany jest również do odkamieniania czajników. Rozmieszany w wodzie, stanie się więc uniwersalnym produktem czyszczącym osad z kamienia. Śmiało możecie zastosować go nawet do odkamieniania toalet, ekspresów do kawy, czy podczas czyszczenia trudnych od usunięcia plan z kabin prysznicowych.

Te patenty przebijają nawet ocet

Nie bójcie się także użyć alkoholu etylowego. Jak wyczyścić baterie w łazience alkoholem etylowym? Wystarczy nasączyć nim ściereczkę i przetrzeć kran. Po kilku ruchach ten będzie wyglądał jak nowy.

Zapomnijcie także o stosowaniu środków nabłyszczających. Sok z cytryny, czy wspomniany alkohol etylowy zrobi to za was za ułamek ceny specjalistycznych preparatów. Drodzy Czytelnicy, a jakie są wasze patenty na to, jak wyczyścić baterie w łazience?

Czyszczenie kranu 3.jpg
Fot. Canva/Mikes-Photography, pixabay

ZOBACZ TAKŻE: