Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Przymrozki zniszczą twoje truskawki. Tak możesz temu zapobiec
Paulina Korzec
Paulina Korzec 21.04.2024 17:29

Przymrozki zniszczą twoje truskawki. Tak możesz temu zapobiec

Truskawki
Fot. Canva Pro/PatrikStedrak Getty Images

Wiosna to kluczowy moment w cyklu wegetacyjnym roślin. Od tego, jak przebiegną kwietniowe dni, zależy powodzenie wielu upraw. O wszystkim zadecyduje pogoda, ale można się na nią przygotować. Wiedzą o tym plantatorzy truskawek.

W nadchodzącym czasie czeka nas pogorszenie pogody. IMGW przewiduje nawet przymrozki. Jak ocalić truskawki przed szkodliwym działaniem ujemnych temperatur?

Nadchodzą przymrozki

Przełom marca i kwietnia zdążył przyzwyczaić nas do wyższych temperatur, ale już teraz jesteśmy świadkami znacznego pogorszenia pogody. To jednak nie koniec chłodniejszych dni. Jak ostrzega IMGW, przed nami fala przymrozków, które będą szczególnie odczuwalne w południowych województwach.

Tak nagła zmiana pogody to poważne zagrożenie dla sadów oraz upraw warzyw i owoców. Plantatorzy i rolnicy zdają sobie sprawę ze szkód, jakie przymrozki mogą spowodować w ogrodzie. Znaczny spadek temperatur to ważny czynnik stresogenny w przypadku roślin. Szczególnie narażone są młode zawiązki owoców.

Aby pogoda nie zagroziła obfitym plonom truskawek, trzeba je odpowiednio chronić przed mrozem. Inaczej postępujemy w przypadku owoców uprawianych w tunelu i na polu.

Truskawki w śniegu
Fot. Canva Pro/lucentius Getty Images Signature

Jak zabezpieczyć przed mrozem truskawki w tunelu?

Na plantacjach tunelowych standardowo panują wyższe temperatury, ale na wypadek mrozu warto podjąć dodatkowe działania, które zwiększą odporność roślin na niepogodę.

Warto zacząć od odżywienia i stymulacji roślin. W tym celu można zastosować nawóz na bazie alg, który działa korzystnie na proces kwitnienia oraz ukorzenienia truskawek. Należy jednak zrobić to z wyprzedzeniem, aby algi miały czas zadziałać.

Kolejny trik to przeprowadzenie dolistnego dokarmiania truskawek przy użyciu preparatów ze specjalnie wyselekcjonowanymi bakteriami, które przeciwdziałają procesom gnilnym, minimalizując oddziaływanie warunków stresowych. Tak przygotowane truskawki okrywamy włókniną.

Jak ochronić przed mrozem truskawki w gruncie?

Inaczej sytuacja ma się w przypadku plantacji na otwartym polu. O swoich sposobach na zabezpieczenie truskawek w gruncie opowiedział portalowi SadyOgrody.pl Grzegorz Kasprzak z plantacji Rajska Truskawka pod Kaliszem.

- W gruncie truskawki poprzedziłem trzema zabiegami, najpierw algi, następnie rośliny wspomogłem krzemem, a przed samym przykryciem włókniną (…) podlałem plantację jeszcze z użyciem bakterii zapobiegawczo.

Prognozy pogody nie są zbyt optymistyczne dla plantatorów truskawek. Jeśli przewidywania synoptyków się potwierdzą, to Grzegorz Kasprzak nie ma wątpliwości:

- Może być pogrom w truskawce w wyniku przymrozków (…) Jeśli plantacje będą wystawione na długotrwałe przymrozki, będzie to ogromnym stresem dla fizjologii truskawek i doprowadzi do zaburzeń w rozwoju i funkcjonowaniu roślin. Myślę, że plantacje gruntowe truskawek swoje odczują.

Truskawki
Fot. Canva Pro/maybefalse

Zobacz także: