Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Porady domowe > Wyjęłam z szafki i nałożyłam na podeszwę. Buty już się nie ślizgają
Magdalena Patacz
Magdalena Patacz 05.12.2023 18:12

Wyjęłam z szafki i nałożyłam na podeszwę. Buty już się nie ślizgają

sposób na śliskie buty
canva/Adnrij Zastrozhov

Jak spokojnie iść chodnikiem, gdy jest cały w śniegu, a pod spodem jest warstwa lodu? Zdecydowanie najgorsze są przejścia dla pieszych, w którym dodatkowo znajduje się mnóstwo wymieszanego śniegu z błotem. Jest ślisko i niebezpiecznie.

Mam jednak na to skuteczny sposób. Wystarczy zabezpieczyć podeszwy butów odpowiednim preparatem. I nie mówię tutaj o produktach ze sklepów obuwniczych. Wyjęłam go z szafki w domu.

Oblodzone, nieodśnieżone chodniki to duży problem

Intensywne opady śniegu i mróz każdego roku przyczyniają się do paraliżu na drogach. Chodniki niestety także są rzadko odśnieżane i posypywane solą lub piaskiem. Najczęściej więc piesi muszą poruszać się po oblodzonych chodnikach, śniegu lub śniegu wymieszanym z błotem.

Przemieszczanie się w takich warunkach bardzo często kończy się albo poślizgnięciem, albo nawet upadkiem, podczas którego możemy zrobić sobie krzywdę. Nie chcę obawiać się każdego kroku, więc sięgnęłam po produkt, który miałam w domu.

W prosty sposób stworzyłam na podeszwach warstwę odporną na oblodzone nawierzchnie. Teraz mogę spacerować po chodnikach spokojnie bez względu na to, czy są odśnieżone i posypane, czy też nie.

sposób na śliskie buty.jpg
canva/Maria Spytova

Nałóż na podeszwę, a już się nie poślizgniesz

Środkiem, który skutecznie i długo chroni nas przed upadkiem na oblodzonym chodniku jest zwykły silikon uszczelniający. Jak go stosować? 

Przede wszystkim wyczyść porządnie podeszwy butów i zostaw do całkowitego wyschnięcia. Następnie nałóż silikon cienką strużką na podeszwy, tworząc przy tym nieregularne wzorki. Odstaw na całą noc, by silikon stwardniał i mógł spełniać swoją rolę.

Jak jeszcze zabezpieczyć buty?

Silikon jest najlepszym rozwiązaniem. Jeśli jednak nie chcesz z niego korzystać, możesz zastosować również inne metody. Niestety nie są już tak trwałe, więc często będziesz musiał je poprawiać.

Kup opatrunkowy, tkaninowy plaster w rolce (inne nie zadziałają). Następnie utnij dwa dłuższe paski i przyklej do suchej podeszwy tak, by utworzyły znak X. Równie skutecznym, ale i krótkotrwałym sposobem jest rozpylenie na podeszwach lakieru do włosów. Tu trzeba jednak uważać, by nie zniszczyć obuwia.

śliskie buty.jpg
canva/Anna Tis z Pexels

Zobacz także:

Tagi: buty