Wymieszaj z wodą. Mączniak nie zniszczy już twoich roślin
Mączniak jest niezwykle groźną chorobą, która atakuje wszystkie rośliny w ogrodzie. Błyskawiczny rozwój infekcji przyczynia się do obumierania kwiatów, warzyw, drzew. To właśnie dlatego tak ważna jest szybka reakcja i rozpoczęcie leczenia.
Nie stosuj w ogrodzie chemicznych preparatów. Wystarczy, że przygotujesz oprysk z wody i popularnego chwastu. Ta roślina zwalcza nie tylko mączniaka, ale inne choroby, a także inwazję szkodników.
Mączniak to groźna choroba roślin
Mączniak to choroba wywołana przez grzyby. Infekcja bardzo szybko się rozprzestrzenia, przechodząc na kolejne rośliny. Mączniak atakuje krzewy, drzewa , kwiaty, warzywa, owocowe. Wyróżniamy mączniaka prawdziwego i rzekomego.
Mączniak prawdziwy pojawia się na łodygach, liściach i pąkach roślin. Rozpoznamy go po białym nalocie przypominającym mąkę. Liście od spodu stają się brązowe, a cała roślina zaczyna powoli obumierać.
Mączniak rzekomy natomiast nie atakuje całej rośliny, a spodnią część jej liści. To na niej pojawia się biały nalot. Ten rodzaj mączniaka jest o tyle groźniejszy, że początkowo nie widać żadnych objawów, dlatego też warto regularnie wykonywać przegląd krzewów, drzew owocowych i warzyw.
Tak pozbędziesz się mączniaka
Do przygotowania oprysku na mączniaka potrzebujesz 500 g skrzypu polnego i 2 litrów wody. Zebrane ziele wysusz na słońcu, posiekaj i włóż do garnka. Następnie wlej wodę, przykryj pokrywką i doprowadź do wrzenia.
Zdejmij garnek z gazu i odstaw do całkowitego ostygnięcia. Teraz miksturę przecedź przez sito i przelej do pojemnika z atomizerem. Oprysk wykonuj raz na 5 dni, aż objawy choroby ustąpią. Profilaktycznie wystarczy oprysk raz na 3 tygodnie.
Skrzyp polny nie tylko na mączniaka
Skrzyp polny jest bogatym źródłem krzemionki, potasu, fosforu. Roślina wykazuje również silne działanie przeciwzapalne i przeciwgrzybicze. Możemy ją więc wykorzystać również w walce nie tylko z mączniakiem, lecz z innymi, groźnymi chorobami.
Oprysk ze skrzypu pomoże wyleczyć zarazę ziemniaczaną, zgniliznę, parcha, czy też szarą pleśń. Skutecznie pozbędziemy się również inwazji mszyc , wciornastków i miseczników.
Zobacz także:
- Zrób przed wysiewem bobu. Ochronisz go przed chorobami i szkodnikami
- To jedna z najbardziej inwazyjnych roślin. Posadzisz, pożałujesz
- 3 odżywki z kuchennych odpadów do hortensji. Kwiaty zachwycają kolorem