Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Wnętrza > Wysusz i wsyp do doniczki. Hoja obsypie się kwiatami
Paulina Korzec
Paulina Korzec 30.06.2024 11:38

Wysusz i wsyp do doniczki. Hoja obsypie się kwiatami

Hoja
Fot. youtube/ ogród na co dzień

Rośliny doniczkowe zdobią nasze domy pięknymi, zielonym liśćmi, a niektóre także okazałymi kwiatami. Przykładem gatunku, który łączy w sobie te dwie zalety, jest hoja.

Jej pnące pędy, które porastają ciemnozielone liście, to egzotyczna ozdoba wnętrz. Jednak na uwagę zasługują przede wszystkim niezwykłe kwiatostany hoi. Co zrobić, żeby było ich więcej? Mamy na to dobry patent.

Niezwykła hoja zdobi nasze domy

Hoja to pnącze wywodzące się ze wschodniej Azji. Posiada skórzaste, ciemnozielone liście i charakterystyczne kwiatostany o kształcie dorodnych baldachów. Tworzą je drobne kwiaty przypominające gwiazdki, o sztywnej, mięsistej strukturze. 

Kwiaty hoi występują w różnych wersjach kolorystycznych, najczęściej w odcieniach bieli i jasnego różu, z ciemniejszym, czerwonawym środkiem. Podczas kwitnienia roślina wydziela intensywny, słodkawy zapach.

W naturze hoja jest epifitem, czyli gatunkiem porastającym inne rośliny, zazwyczaj drzewa. Uprawiana w mieszkaniu, także będzie pięknie się pięła, jeśli zapewnimy jej stabilną podporę i zadbamy o dobre warunki, co do których hoja nie ma zbyt dużych wymagań.

Jak pielęgnować hoję?

Te rośliny doniczkowe nie są skomplikowane w uprawie. Jako roślina rosnąca w egzotycznych lasach, hoja preferuje ciepłe stanowisko z rozproszonym światłem słonecznym. Nie wymaga zbyt obfitego podlewania, a jej podłoże powinno być przepuszczalne.

Uważnej pielęgnacji wymagają za to skórzaste liście hoi, które należy regularnie przecierać z kurzu, posługując się miękką ściereczką lub wacikiem.

Jeśli zaś chodzi o kwiatostany, to nie należy ich usuwać po przekwitnięciu, gdyż hoja w danym roku może ponownie obsypać się kwiatami. Jeśli zależy nam na obfitym kwitnieniu rośliny, to zastosujmy prostą, domową odżywkę, dzięki której jej wygląd będzie zniewalający.

Domowy nawóz do hoi

W zależności od odmiany hoje preferują podłoże o różnym odczynie, część woli glebę lekko kwasową, a część dobrze czuje się w środowisku zasadowym. Zbyt kwaśną glebę warto wzbogacić w wapń, który odżywi i wzmocni roślinę, pobudzając ją do kwitnienia.

W tym celu warto zastosować skorupki jajek. Suszymy je i kruszymy na drobne kawałeczki, którymi posypujemy powierzchnię ziemi w doniczce. Substancje odżywcze przenikną w głąb podłoża.

Ze skorupek jajek możemy także przygotować płynny nawóz. Wystarczy zalać je wrzącą wodą i odstawić. Po kilku dniach płyn odcedzamy i podlewamy nim rośliny.

Zobacz także: