Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Wzbogać tak glebę. Warzywa urosną największe w okolicy
Patrycja Grzebyk
Patrycja Grzebyk 22.02.2024 12:59

Wzbogać tak glebę. Warzywa urosną największe w okolicy

nawóz z skórki banana
YouTube / Lekovite Biljke

Wczesna wiosna to idealny czas na pierwsze prace w ogrodzie. Powoli zaczynamy przygotowywać ziemię pod tegoroczne uprawy. W tym czasie możemy wykorzystać niepozorny nawóz, który całkowicie odmieni tegoroczne plony.

Do nawożenia ogrodu przed wiosną wykorzystuję banany. Zamiast wyrzucać je do kosza, odżywiam nimi glebę. Właśnie dlatego w moim ogrodzie rosną największa warzywa. Sprawdź, jak przygotować ziemię na pierwsze plony.

Przygotuj ogród na wiosnę

Coraz bliżej wiosna, a to oznacza pierwsze porządki w ogrodzie. W tym czasie przede wszystkim musimy zająć się drzewkami owocowymi, które po zimie wymagają kilku zabiegów pielęgnacyjnych.

Poza tym powinniśmy sprawdzić, w jakim stanie są krzewy ozdobne i krzaczki owocowe. Ja w tym czasie zajmuję się też przygotowaniem ziemi pod pierwsze uprawy. Idealnie sprawdzą się do tego banany.

Często skórki bananów wyrzucamy do kosza, kiedy w rzeczywistości idealnie sprawdzą się jako nawóz. Zawierają wiele cennych dla roślin składników odżywczych. Jak je wykorzystać w ogrodzie?

nawóz z skórki banana
YouTube / Lekovite Biljke

Skórki z bananów idealne do nawożenia ziemi

Nie tylko banany są pełne składników odżywczych. Zawierają je też skórki, które wyrzucamy do kosza. Zamiast pozbywać się ich i traktować jak odpad, lepiej wykorzystać je do nawożenia gleby.

Skórki z bananów możemy wykorzystać w prosty sposób. Na początek tniemy je na mniejsze części. Możemy do tego użyć nożyczek. Następnie wystarczy skórki zakopać w miejscu, w  którym w tym roku zamierzamy zasadzić rośliny.

Banany zawierają potas, fosfor, magnez oraz inne składniki odżywcze. Warto zastosować je również do odżywienia roślin doniczkowych w domu. Jak zrobić nawóz do kwiatów doniczkowych?

Nawóz do roślin doniczkowych z bananów

Po zimie powinniśmy zadbać nie tylko o ogród, ale też o rośliny doniczkowe. Na wiosnę one również powoli się budzą i już niedługo zaczną wypuszczać nowe liście. Właśnie dlatego warto je wesprzeć.

Idealnie sprawdzą się do tego skórki bananów. W tym przypadku najlepiej wysuszyć je w piekarniku, a następnie rozdrobnić. Tak przygotowane wystarczy wymieszać z wierzchnią warstwą ziemi w doniczce.

nawóz z skórki banana
YouTube / Lekovite Biljke

Zdjęcia pochodzą z kanału „Lekovite Biljke” na YouTube.

Zobacz także: