Zalej wodą i podlej grządki. Pomoże na mączniaka, mszyce i rdzę
Natura bywa nieubłagana. Im cieplej robi się na dworze, tym więcej insektów przebywa do naszych ogrodów. Te potrafią stać się prawdziwą zmorą. Nasze rośliny atakowane są także przez drobnoustroje, które przyczyniają się do powstania groźnych chorób.
Tymczasem wystarczy odpowiednie zastosowanie gnojówki ze skrzypu, aby zapomnieć o mączniku, mszycach i rdzy w ogrodzie. Zobaczcie, jak go przygotować.
Właściwości skrzypu polnego
Skrzyp polny to bardzo ciekawa roślina, która przez wielu uważana jest za uciążliwy chwast. Tymczasem roślina ta doceniana jest w kosmetyce ze względu na dużą zawartość krzemionki oraz w medycynie naturalnej przez swoje prozdrowotne właściwości.
Skrzyp polny wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwobrzękowe i moczopędne. Z tego względu ceniony jest on w ziołolecznictwie, ale również w ekologicznym ogrodnictwie.
W jaki sposób wykorzystać skrzyp polny w ogrodzie? Możecie na przykład wykonać gnojówkę ze skrzypu, która będzie przeciwdziałać atakom wielu pasożytów.
Jak wykonać gnojówkę ze skrzypu?
Gnojówka ze skrzypu to bardzo pożyteczny nawóz w ogrodzie. Zawarte w niej bakterie użyźniają glebę i chronią rośliny przed chorobami.
Aby przygotować gnojówkę ze skrzypu, należy zapełnić ¼ wiadra pociętym skrzypem i zalać całość wodą. Warto zaznaczyć, że 1 kg świeżego skrzypu odpowiada 200 g suszu.
Całość ostawiamy na 3-4 tygodnie w zacienione miejsce. Gdy zauważycie, że piana w wiadrze zniknęła, a liście samoistnie oddzielą się od łodyg, oznacza to, że gnojówka ze skrzypu jest gotowa do użycia.
Jak stosować gnojówkę ze skrzypu?
Gnojówka ze skrzypu polnego może być stosowana zarówno w formie przeciwdziałaniu atakom szkodników, ochronie roślin przed grzybami, czy jako przyspieszenie procesu kompostowania.
W przypadku pierwszej opcji przed zastosowaniem preparatu należy go rozcieńczyć 1:50 z wodą. Tak przygotowany oprysk warto stosować raz na 3 tygodnie. Drugi wariant wymaga rozcieńczenia 1:5 z wodą. Tak przygotowanym preparatem podlewamy rośliny raz w ciągu sezonu wegetacyjnego.
W przypadku dodania gnojówki ze skrzypu do kompostu nie ma potrzeby rozcieńczania preparatu. Ten zaaplikowany na pryzmę przyspieszy procesy gnilne, dodatkowo wzbogacając naturalny nawóz o cenne związki organiczne.
ZOBACZ TAKŻE:
- Tak poznasz, że truskawki były pryskane
- Rosną w Polsce. Są mało znane i bardzo zdrowe
- Jak prawidłowo obrywać liście pomidorów?