Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Kuchnia > Zrób tak z palnikami gazowymi. Zaoszczędzisz na rachunkach
Patrycja Grzebyk
Patrycja Grzebyk 23.02.2024 14:08

Zrób tak z palnikami gazowymi. Zaoszczędzisz na rachunkach

kuchenka gazowa
YouTube/JMG ENTERPRISES

Kuchenka gazowa to jedno z najważniejszych urządzeń w kuchni. Korzystamy z niej praktycznie codziennie. Gotując, smażąc i podgrzewając potrawy nie ciężko o zabrudzenia. Czy brudne palniki naprawdę mogą wpływać na nasze rachunki?

Regularne czyszczenie kuchenki gazowej może wpłynąć na wysokość miesięcznych opłat. Sprawdź, jak dobrze umyć palniki i dowiedz się, dlaczego można na tym zaoszczędzić.

Jak dbać o kuchenkę gazową?

Utrzymanie porządku w kuchni to często jest wyzwanie. W czasie gotowania nietrudno o zabrudzenia. W przypadku kuchenki gazowej powinniśmy pamiętać o tym, żeby od razu wycierać rozlany sos i resztki jedzenia. Co to zmienia?

Dbając o utrzymanie kuchenki gazowej w czystości, zapobiegamy powstawaniu trudnych do usunięcia przypalonych resztek. Jednak to nie wszystko. Czyste palniki mogą wpłynąć na nasze rachunki.

W czasie porządków powinniśmy pamiętać nie tylko o dokładnym wymyciu rusztów, ale też odetkaniu zatkanych dysz w planikach. Co to może zmienić i jak wpływa na nasze rachunki?

kuchenka gazowa
Canva / Pradit_Ph, Getty Images

Jak wyczyścić dysze w kuchence gazowej?

Dysze w kuchence gazowej mają ogromne znaczenie. Jeśli źle działają, palnik działa mniej efektywnie, a to prowadzi do zwiększenia naszych rachunków za gaz. Jak możemy wyczyścić dysze?

Przede wszystkim w czasie sprzątania kuchenka musi być chłodna. Przyda nam się też odkurzacz. Na początku musimy zdjąć koronę palnika. Teraz możemy przejść do dokładnego odkurzenia.

Palnik następnie należy dokładnie wyszorować. Dobrze sprawdzi się do tego szczoteczka do zębów. Teraz możemy zająć się przetkaniem otworu w dyszy. Jak to zrobić? Najlepiej zrobić to miedzianym drucikiem. 

Tak przetkasz dysze

Samo mycie palników nie zawsze wystarcza. Czasem dysze są tak zatkane, że musimy trochę natrudzić się z ich przetkaniem. Najprościej zrobić to przy użyciu drucika i dokładnie odetkać wszystkie zakamarki.

Po takim myciu kuchenki gazowej naprawdę szybko widać efekty. Płomień palnika powinien być jednolity. Regularnie czyszcząc tak kuchenkę, możemy realnie wpłynąć na wysokość naszych rachunków.

kuchenka gazowa
Canva / subakan, Getty Images

Zdjęcie wyróżniające pochodzi z kanału „JMG ENTERPRISES” na YouTube

Zobacz także: