Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Kuchnia > Rozsypałam i przetarłam płytę indukcyjną. Teraz wygląda jak nowa
Magdalena Patacz
Magdalena Patacz 06.03.2024 16:52

Rozsypałam i przetarłam płytę indukcyjną. Teraz wygląda jak nowa

płyta indukcyjna
Fot. shutter/ART_Photo_DN

Jak doczyścić płytę indukcyjną, gdy pojawią się na niej przypalenia? Pod żadnym pozorem nie szoruj jej przy pomocy druciaka, czy szorstkiej gąbki, ponieważ tylko ją porysujesz. O wiele lepiej będzie, gdy zastosujesz łagodniejsze, jednak równie skuteczne środki.

Wystarczy, że rozsypiesz po całej powierzchni płyty indukcyjnej, a następnie przetrzesz. Zobaczysz, że po przypaleniach i zaschniętych plamach nie zostanie żaden ślad. Ten sposób stosuję od wielu lat i jestem zachwycona z efektów.

Koniec z brudną płytą indukcyjną

Kuchenkę gazową zwykle myjemy najzwyklejszym mleczkiem do czyszczenia i szorstką stroną gąbki. Nie możemy jednak zastosować tego sposobu do czyszczenia płyty indukcyjnej, czy ceramicznej, ponieważ je zniszczymy.

Płyta indukcyjna jest świetną alternatywą dla gazu, jednak jej pielęgnacja może przynieść niemałe trudności. Wystarczy, że postawimy na niej nie do końca wysuszony garnek lub coś z niego wykipi i już mamy ślady, które trudno usunąć.

Na to też jest jednak sposób. Jeśli więc po gotowaniu zupy, czy innej potrawy na indukcji utworzyły się plamy, wypróbuj mój patent. Wszystko, czego potrzebujesz, masz w kuchennej szafce!

płyta indukcyjna.jpg
shutter/czitrox

Jak wyczyścić płytę indukcyjną bez szorowania?

Do czyszczenia płyty indukcyjnej wykorzystuję wyłącznie drobnoziarnistą sól kuchenną. Na początku przecieram płytę wilgotną ściereczką, a następnie posypuję całość solą. W przypalonych miejscach sypię więcej przyprawy.

Po kilkunastu minutach delikatnie pocieram. Sól działa jak peeling, a więc skutecznie usuwa zanieczyszczenia. Nie rysuje przy tym delikatnej powierzchni płyty. Cały brud i przypalenia szybko znikają. 

Pamiętaj o regularnym przecieraniu indukcji

Oprócz soli codziennie stosuję także preparat, który przygotowuję samodzielnie. Szklankę wody łączę ze szklanką octu spirytusowego. Przelewam do butelki z atomizerem i takim środkiem traktuję indukcję. Nie dość, że szybko usuwa brud, to jeszcze pięknie nabłyszcza. Na indukcji nie ma żadnych smug i wygląda jak nowa. 

Ocet i woda doskonale sprawdzą się także do czyszczenia armatury łazienkowej, usuwania osadu w kuchennym kranie, czy czyszczenia kabiny prysznicowej, a nawet mycia okien i luster. Zapach octu szybko wietrzeje, nie musisz się więc o to martwić.

płyta indukcyjna.jpg
canva/pisitkambubpha

Zobacz także: