DomekIOgrodek.pl > Porady domowe > Zastanów się, zanim uderzysz gazetą. Jest twoim przyjacielem
Kamil Świętek
Kamil Świętek 17.11.2023 18:56

Zastanów się, zanim uderzysz gazetą. Jest twoim przyjacielem

Pająk w domu
Canva/tbradford, Getty Images Signature

Pająk w domu to mało przyjemny widok. Wielu z nas obrzydza sam wygląd tych specyficznych zwierząt. Ze strachem łapiemy je do słoików i wypuszczamy na zewnątrz, a nawet wciągamy je odkurzaczem.

Czy jednak zabijanie pająka to mądre działanie? Zdecydowanie nie i to nie tylko pod kątem etycznym. Zanim kolejny raz zaczniecie zastanawiać się jak uśmiercić pająka, przypomnijcie sobie, ile dobrego może zdziałać on w waszym mieszkaniu. Zobaczcie sami.

Pająk twoim przyjacielem

Chociaż mało kto jest zachwycony widokiem pająka w domu, stworzenie to jest niezwykle pożyteczne. Są one bowiem naszymi sojusznikami w walce z licznymi domowymi owadami. Nie wierzycie?

Wedle specjalistów, wszystkie pająki na ziemi zjadają około 800 mln ton pokarmu rocznie, co stanowi dwukrotnie większą wartość, niż spożycie mięsa i ryb przez wszystkich ludzi na planecie.

Pająki bowiem to drapieżniki, żywiące się wyłącznie mięsem. W 90% ich dietę stanowią owady, a zaraz po tym inne bezkręgowce. Jeśli więc cenicie sobie dom bez much i komarów, zaprzyjaźnijcie się z pająkami.

Pająk w domu 2.jpg
Canva/abhiishek, Getty Images

Najbardziej popularny pająk w Polsce

W Polsce najbardziej popularnym pająkiem jest kątnik. Tworzy on rozległe sieci w kątach pomieszczeń, przez co przez większość czasu bywa niemalże niewidoczny. Niektóre pająki potrafią z kolei wić sieci pomiędzy drzewami, tworząc prawdziwe pajęcze zasieki.

Pająki w naszych domach starają się z nami koegzystować. Z tego względu są one aktywne nocą, gdy wszyscy domownicy już śpią. Za dnia skrywają się z kolei za meblami w bezpiecznych dla siebie przestrzeniach mieszkania.

Czy pająki są groźne dla ludzi?

Chociaż wygląd pająków jest dla wielu z nas przerażający, pająki są naszymi sprzymierzeńcami. Nie stanowią one żadnego zagrożenia dla ludzi, a wręcz ułatwiają im codzienne życie.

Wyobraźcie sobie tylko ile muszek owocówek, komarów i meszek mielibyście w domu, gdyby nie te małe pożyteczne stworzonka? Mało tego, niektóre gatunki pająków polują nawet na rybiki, karaluchy, czy pluskwy. Czy dalej jesteście tacy przekonani do ich usuwania z mieszkania?

Drodzy czytelnicy, a jakie jest wasze podejście do pająków? Czy pozwalacie im mieszkać w swoich domach, czy też tępicie je jak największe insekty? Koniecznie podzielcie się z nami waszymi przemyśleniami w komentarzach.

Pająk w domu 3.jpg
Canva/BellPhotography423, Getty Images

Zobacz także: