Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Porady domowe > Zauważyłeś na truskawkach? Lepiej ich nie jeść
Paulina Korzec
Paulina Korzec 06.05.2024 11:33

Zauważyłeś na truskawkach? Lepiej ich nie jeść

Truskawki
Fot. Canva Pro/congerdesign

Wielkimi krokami zbliża się wyczekiwany przez wszystkich sezon na truskawki. Zanim jednak stragany będą się uginały pod ciężarem kobiałek, warto wiedzieć, jakie truskawki wybierać, a jakich lepiej unikać.

Jeśli chcemy zachować smak i walory odżywcze truskawek na dłużej, warto kupować dobrej jakości owoce, a także odpowiednio je przechowywać i przygotowywać. Jak to robić?

Jak przechowywać truskawki?

Truskawki to bez wątpienia najbardziej wyczekiwane owoce lata. Soczyste, słodkie i bogate w mikroelementy, stanowią rozkosz dla podniebienia i źródło substancji odżywczych. Są przy tym uniwersalne: można je jeść na surowo, jako dodatek do deserów i wypieków, a nawet dań wytrawnych.

Jedyną wadą truskawek jest fakt, że szybko pleśnieją i niezbyt dobrze znoszą długie przechowywanie. Jaka jest na to rada? Najlepiej spożywać świeże truskawki w ciągu maksymalnie kilku dni po zerwaniu lub od zakupu.

Rozwój pleśni w przypadku truskawek przebiega błyskawicznie, a efekty tego procesu mogą mieć wyjątkowo niekorzystny wpływ na nasze zdrowie. Jak tego uniknąć?

Truskawki
Fot Canva/Jecapix

Kupujesz truskawki? Na to lepiej uważaj

Zbiory truskawek zbliżają się wielkimi krokami, dlatego warto wiedzieć, jakie owoce kupować i jak się z nimi obchodzić. Przede wszystkim należy wybierać świeże, jędrne owoce, najlepiej bez widocznych uszkodzeń i w kolorze błyszczącej, jaskrawej czerwieni.

Truskawki poobijane, z widocznymi wgnieceniami, zbyt miękkie i matowe lepiej pominąć. Szczególnie należy się jednak wystrzegać oznak pleśni, która może być groźna dla zdrowia.

Tych owoców lepiej się pozbyć

Jak rozpoznać pleśń na truskawkach? Na owocach pojawiają się charakterystyczne, gnijące miejsca o brązowawym zabarwieniu, które wkrótce pokrywają się szaro-białym nalotem przypominającym puch.

Taki owoc prezentuje się mało estetycznie, ale jest też niezdrowy. Pleśń zawiera bowiem toksyny powodujące mutacje i działające rakotwórczo, a także odpowiadające za rozwój grzybicy i alergii.

Warto przy tym zaznaczyć, że mykotoksyny, o których mowa, nie giną w wysokiej temperaturze, zatem nie należy używać truskawek z pleśnią do wypieków. Odcięcie spleśniałej części owocu także nie jest rozwiązaniem, ponieważ zarodniki pleśni przenikają do wnętrza truskawki.

Jak unikać pleśni na truskawkach?

Jeśli chcemy uniknąć rozwoju pleśni na owocach, warto wybrać chłodne i przewiewne miejsce do ich przechowywania. Cyrkulacja powietrza zapobiegnie zagniwaniu owoców, których nie powinno się także układać zbyt ciasno.

Przed spożyciem owoce dokładnie myjemy. Truskawki można przepłukać pod bieżącą wodą, pozbywając się zanieczyszczeń. Jeśli nie spożyjemy owoców w ciągu kilku dni, warto je zamrozić - w całości lub zmiksowane na mus - bądź wykorzystać do produkcji domowych przetworów, np. konfitury.

Truskawki
Fot. Canva/moderngolf

Zobacz także: