Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Kuchnia > Zbieram na łące i suszę. Nie ma lepszego sposobu na mole spożywcze
Magdalena Patacz
Magdalena Patacz 06.06.2024 09:21

Zbieram na łące i suszę. Nie ma lepszego sposobu na mole spożywcze

mole spożywcze
Fot. Shutter/Irina999petrova, Shutter/J.J. Gouin

Mole spożywcze mogą pojawić się w każdej kuchni. Wiele osób stosuje chemiczne środki lub wykorzystuje różne olejki eteryczne, by pozbyć się szkodników. Gdy mole raz pojawiły się i u mnie, zastosowałam sposób mojej babci.

Wybrałam się więc na łąkę i zerwałam roślinę, która rośnie wszędzie. To ona jest doskonałym środkiem do walki z molami spożywczymi i innymi szkodnikami. Mole więcej się nie pojawiły. Skutecznie pozbyłam się również much i komarów z domu.

Mole spożywcze infekują całą żywność w kuchni

Mole spożywcze to bardzo duży problem. Gdy się pojawią, rozmnażają się błyskawicznie i infekują wszystkie produkty spożywcze. Jeśli więc zauważysz chociaż jednego szkodnika w swojej kuchni, musisz natychmiast działać.

Mole spożywcze możesz przynieść ze sklepu. Jaja szkodników mogą znajdować się w mące, czy kaszy. Na początku zlokalizuj, w którym miejscu wylęgły się mole, a następnie usuń całą, otwartą żywność, która znajdowała się w szafce.

Szafkę dokładnie umyj wodą z octem, a następnie wybierz się na spacer. Na łące lub w parku znajdziesz ziele, które pomoże Ci się pozbyć moli spożywczych, ale i nie tylko. Paskudne szkodniki nie mają żadnych szans i z pewnością już nic więcej nie zniszczą.

mole spożywcze.jpg
Fot. Canva/taborsk

Jak pozbyłam się moli z domu?

Do walki z molami wykorzystałam wrotycz pospolity. Ten popularny w Polsce chwast spotkamy niemal wszędzie: na łąkach, w lasach, na polanach, a nawet na własnej działce. Wrotycz kwitnie od czerwca do września i w tym właśnie czasie warto skorzystać z jego właściwości.

Zbieram kwiaty i liście wrotyczu, a następnie suszę je na słońcu. Gdy wyschną całkowicie, kruszę je i wkładam do niewielkich, materiałowych woreczków. Zawiązuję je i rozkładam w szafkach w kuchni. Tak, by nie dotykały bezpośrednio produktów spożywczych.

Wrotycz pachnie dla owadów tak intensywnie, że szybko wynoszą się z domu. Woreczki z rośliną skutecznie pomagają również pozbyć się moli ubraniowych, much, komarów i meszek. Wrotycz działa więc kompleksowo.

Wrotycz wykorzystasz również w ogrodzie

Wrotycz pospolity od lat wykorzystywany jest przez ogrodników jako w pełni naturalny i bezpieczny środek na szkodniki. Wywar do oprysku przygotujesz błyskawicznie, a jest naprawdę bardzo skuteczny.

Oprysk z wrotyczu działa między innymi na pędraki, nicienie, drutowce, mrówki. Pomoże zwalczyć mszyce, kistnika malinowca, stonkę ziemniaczaną, śmietkę cebulową, czy gąsienice bielika kapustnika. 

Koniecznie więc wybierz się latem na łąkę. Zarówno świeży, jak i suszony wrotycz pomoże Ci szybko i skutecznie pozbyć się szkodników z domu i ogródka.

wrotycz pospolity.jpg
Fot. Canva/srdjan111

Zobacz także: