Zebraną kapustę przechowuję tylko tak. Jest smaczna i twarda aż do kolejnych zbiorów
Kapusta to jedno z bardziej popularnych warzyw w Polsce i jednocześnie jedno z ulubionych warzyw Polaków. Robimy z niej surówki, bigos, kapuśniak no i klasyczne polskie gołąbki.
Aby jednak cieszyć się tymi potrawami, kapusta powinna być odpowiednio przechowywana. Jak przechowywać kapustę na zimę? Tym zajmiemy się w poniższym artykule.
Odpowiednie zbieranie kapusty to klucz do sukcesu
Od tego, w jakim terminie zbierzecie kapustę, zależy to, jak smaczna będzie oraz jak dobrze będzie się ją przechowywać. Termin zbierania kapusty zależny jest od odmiany i stopnia dojrzałości warzywa.
O ile odmiany wczesne zbiera się już na przełomie czerwca i lipca, o tyle na odmiany średnie trzeba poczekać aż do przełomu sierpnia i września. Kapustę późną zbieramy z pola dopiero końcem października, a nawet do połowy listopada.
Warto zaznaczyć, że do zimowego przechowywania nadaje się głównie późna kapusta. Odpowiednio przechowywana zachowa świeżość nawet do 9 miesięcy. Tylko jak przechowywać kapustę na zimę?
Od lat przechowuję kapustę w ten sposób
Na własnym doświadczeniu wypraktykowałem, że kapusty nie lubią zbyt niskich temperatur. Gdy nie zbierzemy ich przed pierwszym przymrozkiem, omarzną. Gdy będziemy przechowywać je w temperaturze poniżej - 4 stopni Celsjusza, będą się gorzej przechowywać.
Wypraktykowałem też, że dla lepszego przechowywania kapusty, podczas jej zbioru zostawiam 2-3 cm łodygi i nie usuwam wszystkich liści ochronnych, pozostawiając 4-6 z nich.
Zwracam też uwagę na to, aby do przechowywania wybierać tylko twarde, zwięzłe i nieuszkodzone kapusty. Jeśli podczas przechowywania kapusty jedna z nich zaczęła się psuć, wówczas pociągnęłaby za sobą kolejne.
Gdzie przechowywać kapustę na zimę?
Kapusta powinna być przechowywana w temperaturze od 0 do +3 stopni Celsjusza. Wilgotność pomieszczenia, w którym jest przechowywana, nie powinna przekraczać 90%.
Osobiście przechowuję kapustę w pudełkach lub kartonach, układając główki kapusty w jednej warstwie, tak aby się ze sobą nie stykały. Można też przechowywać kapustę w folii albo w glinie, ale sposób ten nie przypadł mi specjalnie do gustu.
Zobacz także:
- Zaczęły młodnieć z dnia na dzień. Wiele Polek już wdrożyło 3 zasady i nie poznaje się w lustrze
- Tak nauczył mnie dziadek przechowywać jabłka. Do wiosny są soczyste i świeże
- Moja babcia przechowuje czosnek na zimę wyłącznie w ten sposób. Nie kiełkuje i nie pleśnieje