DomekIOgrodek.pl Porady domowe Żelazko błyszczy, jak nowe. Wystarczyło, że kupiłem to w aptece
Fot. Canva/Anastasiia Kuznetcova, Getty Images

Żelazko błyszczy, jak nowe. Wystarczyło, że kupiłem to w aptece

16 czerwca 2024
Autor tekstu: Kamil Świętek

Przypalenie żelazka to nic przyjemnego, zwłaszcza gdy towarzyszy temu uszkodzenie naszych ulubionych ubrań. Prędzej, czy później, taki przypadek czeka każdego z nas.

Czy jednak wiecie, co zrobić, aby unikać przypalenia żelazka? Znacie sposoby na to, jak wyczyścić zabrudzone urządzenie? Jeśli nie, to koniecznie zapoznajcie się z naszymi poradami.

Wybór żelazka to klucz do sukcesu

Jeśli chcecie cieszyć się najwyższą jakością prasowania oraz stosunkowo małymi szansami na przypalenie ubrań, wybierzcie odpowiedni rodzaj żelazka .

Ceramiczne stopy co prawda szybciej się nagrzewają i są łatwe w czyszczeniu, mogą ulegać uszkodzeniom mechanicznym, zadrapaniom, a nawet pęknięciom.

Z kolei stopy stalowe równomiernie rozprowadzają ciepło, również stosunkowo szybko się nagrzewają, aczkolwiek mają tendencje do przywierania do tkanin , dlatego nie poleca się używania ich do bardzo delikatnych materiałów, takich jak jedwab.

Żelazko 2.jpg
Fot. Canva/pixelshot

Jak wyczyścić żelazko?

W końcu warto wymienić nieco mniej popularne stopy teflonowe, które doskonale sprawdzają się przy prasowaniu akrylu, czy materiałów z domieszką syntetyków. Niestety stopy te są podatne na zarysowania i uszkodzenia mechaniczne, a poza tym powłoka teflonowa zużywa się w miarę użytkowania.

W zależności od rodzaju stopy żelazka możemy je czyścić za pomocą: octu, sody oczyszczonej, soku z cytryny, pasty do zębów, wody destylowanej, czy nawet soli gruboziarnistej.

Czyszczenie żelazka zawsze zaczynamy od najprostszych, najbardziej delikatnych metod. Urywamy 2-3 listków ręcznika papierowego, moczymy je w occie i przykładamy do stopy żelazka. Po 30 minutach powinniśmy zdjąć ręczniki i przetrzeć resztki brudu za pomocą szmatki.

Ten produkt z apteki doczyści każde przypalenie

Jeśli jednak sam ocet nie da rady, spróbujcie wyczyścić żelazko za pomocą paracetamolu. Rozgrzejcie żelazko, a następnie przytrzymajcie za pomocą pęsety tabletkę paracetamolu i zacznijcie pocierać nią plamę na stopie żelazka.

Gdy zauważycie, że plama zaczyna się rozpuszczać, wytrzyjcie ją wilgotną szmatką. Jeszcze silniejszym środkiem będzie aceton, występujący, chociażby w zmywaczu do paznokci. Po prostu namoczcie ręcznik papierowy w preparacie i przetrzyjcie lekko rozgrzaną stopę żelazka.

Pamiętajcie, aby stosować wspomniane metody od najdelikatniejszej, do coraz to bardziej agresywnej. Dzięki temu z pewnością uda wam się doczyścić każde, nawet największe przypalenie stopy żelazka.

Żelazko 3.jpg
Fot. Canva/djedzura, Getty Images

ZOBACZ TAKŻE:

Przyciągają kleszcze jak magnes. Lepiej usuń je z ogrodu
Jak pozbyć się kreta? Sposób leśnika
Obserwuj nas w
autor
Kamil Świętek

Redaktor portalu Domek i Ogródek. 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@domekiogrodek.pl

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@domekiogrodek.pl
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy