Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Złoty nawóz do ogórków. Znakomite efekty
Kamil Świętek
Kamil Świętek 22.05.2024 14:47

Złoty nawóz do ogórków. Znakomite efekty

Podlewanie ogórków
Fot. Canva/Ekaterina Toropova, Изображения пользователя Екатерина Торопова

Piękna pogoda za oknem sprawia, że coraz więcej osób decyduje się na wysadzenie sadzonek do gruntu. Niestety, dla roślin to poważny krok i wiele z nich ma problem z aklimatyzacją.

Jeśli chcecie, aby Wasze ogórki zaadaptowały się w gruncie w mgnieniu oka, a ponadto były odporne na działanie czynników zewnętrznych, koniecznie zastosujcie ten nawóz do ogórków.

Jak uprawiać ogórki?

Uprawa ogórków zdecydowanie nie należy do trudnych. Kluczowa jest jednak odpowiednia pielęgnacja i podstawowa wiedza z zakresu ich uprawy.

Aby roślina zaadaptowała się w gruncie, należy poczekać do momentu, aż temperatura na zewnątrz osiągnie co najmniej 18 stopni Celsjusza. Idealne warunki do uprawy to jednak temperatura na poziomie 22-24 stopni Celsjusza.

Warto przed wsadzeniem sadzonek do ziemi zahartować je przez około tydzień. Dzięki temu sadzonki będą bardziej odporne na ewentualne zmiany pogodowe. Jednakże kluczem do pięknych plonów jest odpowiednie nawożenie sadzonek w gruncie.

Ogórki 2.jpg
Fot. Canva/lLex20, Getty Images

Czego potrzebują ogórki do prawidłowego wzrostu?

Za piękny wygląd i plon ogórków odpowiada głównie azot i fosfor. Mikroskładniki te sprawiają, że roślina wytwarza mocny system korzeniowy oraz silne pędy i liście.

Warto zaznaczyć, że stosując nawozy azotowe i fosforowe, dodatkowo wzmacniamy odporność rośliny. Co ważne, w trakcie kwitnienia, ogórki warto podsypać potasem. Czy jednak możemy dostarczyć im to wszystko poprzez domowe nawozy?

Jak przygotować idealny nawóz pod ogórki?

Wspomniany „złoty nawóz” kolorem faktycznie może przypominać cenny kruszec, ale dla naszych ogórków będzie on wart każdych pieniędzy. Na szczęście bezcenne właściwości tego nawozu nie zrujnują naszego portfela.

Wystarczy ½ łyżeczki mielonej kurkumy zmieszać z ½ łyżeczki sody oczyszczonej. Całość zalewamy 1 szklanką ciepłej wody i pozostawiamy na 2 godziny. Po tym czasie preparat należy rozmieszać z 1,5 litrami wody.

Gotowym nawozem podlewajcie ogórki raz na dwa tygodnie. Zaproponowany przez nas płynny nawóz dostarczy Waszym ogórkom wszelkich potrzebnych do wzrostu substancji odżywczych. Koniecznie wypróbujcie go w Waszym ogrodzie, a nie poznacie własnych plonów.

Ogórki 3.jpg
Fot. Canva/rolleiflextlr, Getty Images

ZOBACZ TAKŻE: