Bluszcz
unsplash.com/Pascal Meier (CC0 Domena publiczna)
Marta Idzikowska - 8 Stycznia 2021

Bluszcz - jak go hodować?

Bluszcz to jedna z popularniejszych roślin występujących w naszych domach i ogrodach. Nie jest zbyt wymagający i prezentuje się bardzo wdzięcznie, istnieje jednak kilka ważnych informacji, które każdy hodowca powinien znać - bez nich ani rusz! W tym artykule przedstawimy wam najważniejsze fakty na temat bluszczu pospolitego.

Bluszcz jest wyjątkowy - przyzna to każdy miłośnik roślin. Możemy się nim cieszyć cały rok, ponieważ o każdej porze ma zielone pędy. Dzięki temu stał się symbolem wiecznego życia, a także nadziei.

Inaczej nazywany jest Hederą. Miejsca jego występowania to głównie Europa, Azja i północna Afryka. Co ciekawe, jego walory estetyczne doceniano już w średniowieczu. W Polsce możemy znaleźć go na przykład w Zamku Królewskim w Krakowie.

Charakterystyka bluszczu

To, co w bluszczu najbardziej charakterystyczne, to jego samoczepność - roślina chwyta się swoimi korzeniami o różne chropowate powierzchnie. Pierwsza faza jego rozwoju, młodociana, polega na wytworzeniu giętkich pędów, które sprawnie poszukują wsparcia w licznych podporach. Gdy już się pozaczepiają, dochodzi do usztywnienia pędów, pojawiają się również owoce, które dojrzewają na wiosnę. Bluszcz może osiągnąć długość nawet 30 metrów, jest także długowieczny, dzięki czemu możemy się nim cieszyć naprawdę bardzo długo.

Swoją popularność osiągnął również dzięki niewielkim wymaganiom w kwestii hodowli. Świetnie przyjmie się w prawie każdej glebie. Jeśli jednak zależy nam na zapewnieniu mu idealnych warunków do rozwoju, postarajmy się wydzielić mu wilgotne podłoże o dużej przepuszczalności. Warto, żeby odczyn był raczej obojętny a gleba obfita w próchnicę. Bluszcz najlepiej czuje się w miejscu zacienionym i niewystawionym na działanie porywistego wiatru. Nie musimy zbytnio przejmować się chorobami i szkodnikami atakującymi tę roślinę - jest na te czynniki wyjątkowo odporna.

Coś niesamowitego, zmienili starą stodołę z PRL-u w piękny i luksusowy dom. Wnętrze jak ze snuCoś niesamowitego, zmienili starą stodołę z PRL-u w piękny i luksusowy dom. Wnętrze jak ze snuCzytaj dalej

To, o czym należy pamiętać, to regularne podcinanie pędów - najlepiej dwa razy w ciągu roku, na wiosnę i przed nadchodzącą zimą (wtedy bluszcz rośnie najszybciej). Raz na miesiąc zadbajmy o zastosowanie nawozu. Ta roślina rośnie niesamowicie szybko, dlatego, zanim ją posadzimy, upewnijmy się, że będzie rosła w pobliżu odpowiedniej podpory, np. altany czy ściany budynku.

A co z uprawą bluszczu w domu?

Bluszcz dobrze sprawdzi się również w mieszkaniach. Jeśli mamy w domu chłodniejsze pomieszczenie, umieśćmy tam naszą roślinkę - najbardziej optymalna temperatura to 15 stopni Celsjusza. Jeśli jednak w pokoju jest cieplej, spryskujmy Hederę wodą.

Podlewanie powinno być umiarkowane, ale regularne. Nie dopuśćmy do suchości ziemi w doniczce, ale też absolutnie jej nie przelewajmy! Jeśli do tego dojdzie, szybko pozbywajmy się nadmiaru wody.

Główna różnica pomiędzy hodowlą bluszczu w domu, a w ogrodzie, jest częstotliwość nawożenia. Roślina hodowana w mieszkaniu potrzebuje tej czynności co najmniej raz na tydzień - możemy zastosować specjalny nawóz do roślin zielonych. Nie zapominajmy o corocznym podcinaniu pędów.

I ostatnia ważna informacja - bluszcz jest trujący! Zawiera szkodliwe substancje, tzw. saponiny, które mogą podrażnić skórę i oczy. W przypadku połknięcia np. przez zwierzę lub dziecko, z dużym prawdopodobieństwem pojawią się problemy z układem pokarmowym.

Źródło: elle.pl/decoration

Artykuły polecane przez redakcję Domek i Ogródek:

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj domekiogrodek.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News