Chcesz większe zbiory borówki? Proste, złote rady
Borówka amerykańska na dobre zagościła nie tylko na naszych talerza, jako dodatek do wielu potraw i deserów, ale także w naszych ogródkach. Chętnie uprawiamy te owoce ze względu na ich słodki smak i bogactwo witamin.
Borówka amerykańska potrafi być jednak nieco kapryśna w uprawie, dlatego warto poznać kilka złotych rad, dzięki którym w sezonie uzyskamy wiele dorodnych owoców.
Jak sprawić, by owoce borówki były słodkie?
Borówka amerykańska ma spore wymagania, jeśli chodzi o jej uprawę. Od tego, jakie zapewnimy jej warunki, zależy nie tylko ilość, ale też jakość owoców, jakie uzyskamy. Aby móc cieszyć się ich słodkim smakiem, warto zadbać o kilka kwestii.
Po pierwsze, odpowiednie stanowisko. Borówka kocha słońce, wilgoć i kwaśną glebę. Im niższe pH podłoża zapewnimy krzewom borówki, tym słodsze owoce one wydadzą. Aby uzyskać taki efekt, można stosować np. naturalny nawóz z chleba lub korę sosnową.
Po drugie należy wybrać odpowiednią odmianę borówki amerykańskiej. Jeśli zależy nam szczególnie na słodyczy owoców, to wybierzmy odmianę “Spartan” lub “Toro”.
Ważny czas w uprawie borówki
Newralgicznym momentem w okresie pielęgnacji borówki jest wiosna, kiedy krzewy zaczynają kwitnąć i zawiązywać owoce. Wtedy warto dołożyć wszelkich starań, by zapewnić krzaczkom optymalne warunki do rozwoju. Jak to zrobić?
Przede wszystkim musimy dostarczyć roślinom niezbędnych składników, które je odżywią i pozwolą obficie kwitnąć oraz owocować. W tym celu należy podać nawóz o niskiej zawartości azotu. Nie zależy nam bowiem na przyroście masy zielonej, a na rozwoju kwiatostanów. Efekt ten uzyskamy “częstując” krzaczki potasem i fosforem oraz solami mineralnymi.
Pamiętaj o podlewaniu
W okresie kwitnienia i owocowania zwiększa się zapotrzebowanie borówki na wodę, dlatego trzeba pamiętać o regularnym podlewaniu krzewów. Dodatkowo warto zastosować ściółkowanie, obkładając podłoże pod krzaczkami np. igliwiem, trocinami i korą.
Ważne jest także, aby na wczesnym etapie kwitnienia zabezpieczyć borówkę na wypadek wystąpienia nocnych i porannych przymrozków. Aby zapobiec szkodliwemu działaniu niskich temperatur na nasze uprawy, można zastosować osłony wykonane np. z agrowłókniny.
Zdjęcie wyróżniające pochodzi z kanału infouprawa na YouTube.
Zobacz także:
- Wysyp tych grzybów będzie wcześniej. Pierwsze zbiory są dużo warte
- Oderwij je jak najszybciej. Główki czosnku i cebuli urosną
- Otwierają pola. Sam sobie narwiesz truskawek, ogromne korzyści