Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Chcesz większe zbiory borówki? Proste, złote rady
Paulina Korzec
Paulina Korzec 23.05.2024 15:35

Chcesz większe zbiory borówki? Proste, złote rady

Borówki
Fot. YouTube/infouprawa

Borówka amerykańska na dobre zagościła nie tylko na naszych talerza, jako dodatek do wielu potraw i deserów, ale także w naszych ogródkach. Chętnie uprawiamy te owoce ze względu na ich słodki smak i bogactwo witamin.

Borówka amerykańska potrafi być jednak nieco kapryśna w uprawie, dlatego warto poznać kilka złotych rad, dzięki którym w sezonie uzyskamy wiele dorodnych owoców.

Jak sprawić, by owoce borówki były słodkie?

Borówka amerykańska ma spore wymagania, jeśli chodzi o jej uprawę. Od tego, jakie zapewnimy jej warunki, zależy nie tylko ilość, ale też jakość owoców, jakie uzyskamy. Aby móc cieszyć się ich słodkim smakiem, warto zadbać o kilka kwestii.

Po pierwsze, odpowiednie stanowisko. Borówka kocha słońce, wilgoć i kwaśną glebę. Im niższe pH podłoża zapewnimy krzewom borówki, tym słodsze owoce one wydadzą. Aby uzyskać taki efekt, można stosować np. naturalny nawóz z chleba lub korę sosnową.

Po drugie należy wybrać odpowiednią odmianę borówki amerykańskiej. Jeśli zależy nam szczególnie na słodyczy owoców, to wybierzmy odmianę “Spartan” lub “Toro”.

Borówki
Fot. Canva/jtyler

Ważny czas w uprawie borówki

Newralgicznym momentem w okresie pielęgnacji borówki jest wiosna, kiedy krzewy zaczynają kwitnąć i zawiązywać owoce. Wtedy warto dołożyć wszelkich starań, by zapewnić krzaczkom optymalne warunki do rozwoju. Jak to zrobić?

Przede wszystkim musimy dostarczyć roślinom niezbędnych składników, które je odżywią i pozwolą obficie kwitnąć oraz owocować. W tym celu należy podać nawóz o niskiej zawartości azotu. Nie zależy nam bowiem na przyroście masy zielonej, a na rozwoju kwiatostanów. Efekt ten uzyskamy “częstując” krzaczki potasem i fosforem oraz solami mineralnymi.

Pamiętaj o podlewaniu

W okresie kwitnienia i owocowania zwiększa się zapotrzebowanie borówki na wodę, dlatego trzeba pamiętać o regularnym podlewaniu krzewów. Dodatkowo warto zastosować ściółkowanie, obkładając podłoże pod krzaczkami np. igliwiem, trocinami i korą.

Ważne jest także, aby na wczesnym etapie kwitnienia zabezpieczyć borówkę na wypadek wystąpienia nocnych i porannych przymrozków. Aby zapobiec szkodliwemu działaniu niskich temperatur na nasze uprawy, można zastosować osłony wykonane np. z agrowłókniny.

Zdjęcie wyróżniające pochodzi z kanału infouprawa na YouTube.

Zobacz także: