DomekIOgrodek.pl Ogród i taras Choć jest chwastem, nie traktuj go tak. Może być bezcenny
Fot. Canva/Whiteway, Getty Images Signature

Choć jest chwastem, nie traktuj go tak. Może być bezcenny

24 kwietnia 2024
Autor tekstu: Kamil Świętek

Przyroda nie przestaje zaskakiwać nawet zaawansowanych w sztuce ogrodnictwa miłośników roślin. Czy wiedzieliście, że niektóre „chwasty” ogrodowe w rzeczywistości są prawdziwymi cudami natury?

Jeśli nie, koniecznie musicie poznać roślinę o nazwie bluszczyk kurdybanek. Poza dosyć urokliwą nazwą jego prawdziwe piękno tkwi w jego wnętrzu.

Bluszczyk kurdybanek, czyli nietypowy chwast

Bluszczyk kurdybanek to roślina o korzennym zapachu, dorastająca do 20 cm wysokości. Możecie poznać ją po drobnych, fioletowych kwiatkach, które rozwijają się na przełomie kwietnia i maja oraz po liściach, które kształtem przypominają serce.

Bluszczyk kurdybanek to roślina miododajna niezwykle ceniona przez pszczoły. Co ciekawe jego zapachu nie tolerują komary, a trzeba przyznać, że ten jest całkiem przyjemny.

Niestety, bluszczyk kurdybanek można pomylić z jasnotą purpurową oraz bluszczem trującym. Takie pomylenie ogrodowych „chwastów” może być bolesne. Miejcie się więc na baczności.

Chwast 2.jpg
Fot. Canva/Ian Lycett-King, Getty Images

To jeden z najzdrowszych „chwastów” w ogrodzie

Bluszczyk kurdybanek to całkiem pożyteczny „chwast” i to nie tylko przez tępienie komarów. Ma on szereg właściwości prozdrowotnych. „Chwast” ten bogaty jest we flawonoidy, saponiny i gorycze, a także przeciwutleniacze.

Roślina wykazuje szereg właściwości antybakteryjnych, przeciwzapalnych i przeciwgrzybiczych. W medycynie niekonwencjonalnej stosowana była również przeciwłojotokowo.

Jak skorzystać z właściwości pożytecznego „chwastu”?

Aby skorzystać z dobrodziejstwa, jakie oferuje bluszczyk kurdybanek, wystarczy dobrze go ususzyć i zmielić. Już 2-4 gramy wysuszonej części rośliny zażywane maksymalne 3 razy dziennie mogą wpłynąć na poprawę apetytu, wspomagać detoksykacje organizmu, czy poprawiać trawienie.

W zależności od upodobań możecie zrobić z niego syrop, odwar, czy parzyć go w formie herbaty. Co niektórzy decydują się na nieco bardziej „słowiańskie” rozwiązanie, tworząc z „chwastu” nalewkę.

Niezależnie od tego, w jaki sposób chcecie skorzystać z dobrodziejstwa bluszczyku kurdybanka, teraz już wiecie, że nawet „chwasty” mogą być niezwykle cennymi darami przyrody. Warto więc zerknąć, czy na waszej działce nie rośnie jeden z nich .

Chwast 3.jpg
Fot. Canva/seven75, Getty Images

ZOBACZ TAKŻE:

Wsyp do dołków przed posadzeniem ogórków. Zbierzesz pełne skrzynie
Pojawiły się w lasach wcześniej, niż zwykle. Grzybiarze nie dowierzają
Obserwuj nas w
autor
Kamil Świętek

Redaktor portalu Domek i Ogródek. 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@domekiogrodek.pl

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@domekiogrodek.pl
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy