Co oznacza pojawienie się jeża w ogrodzie? Niweluje uciążliwy problem
Jeż w ogrodzie to marzenie wielu ogrodników i nie chodzi tutaj tylko o uroczy pyszczek, czy nabite na jego kolce listki. Okazuje się, że zwierzę to pełni w ogrodzie bardzo istotne funkcje.
Jeśli zatem zadomowi się on w waszym ogrodzie, zróbcie wszystko, co w waszej mocy, aby czuł się on tam bezpiecznie. Dzięki temu skorzystacie na tym podwójnie.
Ciekawostki na temat jeży
Czy wiedzieliście, że jeże to jedne z największych owadożernych ssaków w Polsce? Ważą między 800 a 1200 g i naturalnie zamieszkują parki i lasy liściaste.
Jeże są z natury dosyć płochliwe. Preferują środowiska zarośnięte drzewami, krzewami i wysoką trawą, gdyż mogą tam łatwo znaleźć schronienie. To właśnie dlatego atrakcyjnym miejscem do osiedlenia się wydają im się nasze ogrody .
Jeśli macie w ogrodzie nieco wyższą trawę, szczególnie w rogach ogrodu, gdzie krzewy rzucają przyjemny cień, możliwe, że znajdziecie tam nietypowego gościa.
Dlaczego warto zaprosić jeża do ogrodu?
Jeże poza tym, że są naprawdę uroczymi zwierzętami , mogą nam pomóc w walce z ogrodowymi szkodnikami. W ich jadłospisie znajdują się między innymi: owady, ślimaki, larwy, a nawet żmije i dżdżownice, czyli wszystkie szkodniki stanowiące zagrożenie dla roślin.
Jeśli w waszym ogrodzie aż roi się od „jeżowych przekąsek”, może warto zastanowić się nad stworzeniem dla niego idealnych warunków do życia. W końcu, po co zwalczać samodzielnie insekty, skoro jeż zrobi to za nas?
Zadbaj o „swojego” jeża
Pamiętajcie, że jeże są w Polsce pod ochroną gatunkową, a z roku na rok ich populacja maleje. Dlatego też, jeśli zobaczycie w okolicach swojego domostwa jeże, warto je nieco dokarmić i zachęcić do osiedlenia się na naszej działce.
Dzięki temu nie tylko wspieramy ekosystem i przyrodę, ale również pozbywamy się szkodników z ogrodu. Aby jednak tego dokonać, warto zachęcić do siebie jeże gotowanym mięsem typu kurczak, indyk, czy wołowina.
Jerze zadowolą się również świerszczami, konikami polnymi, czy mącznikami. Okazjonalnie mogą zjeść również gotowane na twardo jajko, ale zalecamy ostrożność. Nie powinny one często spożywać tego typu produktów. Nie karmcie również jeży produktami zbożowymi, jak i tymi zawierającymi laktozę, gdyż wykazują one na nią wysoką nietolerancję.
ZOBACZ TAKŻE:
- Bezcenne porady ogrodników. Dlatego seler za każdym razem rośnie w korzeń
- Funkcjonalność, design i ekologia. 3 powody, dla których warto zakupić suszarkę ogrodową
- Masz te 6 rzeczy na strychu czy w piwnicy? Lepiej je wynieść