Przekrojone ułóż w ogrodzie. Koniec ze ślimakami, już ich nie ujrzysz
Ślimaki w grodzie to prawdziwe zmory. Wie o tym każdy ogrodnik, który chociaż raz próbował się ich pozbyć. Nie dość, że problem ten nawraca, to jeszcze w mgnieniu oka może ogołocić Wasze uprawy z zielonych listków.
Co więcej, środki chemiczne stosowane na ślimaki nie należą do najbezpieczniejszych zarówno dla naszych roślin w ogrodzie, jak i dla zwierząt. Jak w takim razie pozbyć się ślimaków z ogrodu?
Zastosuj sprawdzone pułapki
Od lat najlepszym rozwiązaniem na ślimaki wydają się wszelkiego rodzaju pułapki i przynęty. Możecie zakopać słoiki z przynętą w ogrodzie lub zastosować bardziej wyrafinowane sposoby.
W każdym razie najprościej przyciągniecie do niej ślimaki, wykorzystując chociażby zioła takie jak bieluń dziędzierzawa, czy warzywa, jak pokrojoną marchewkę, buraki, czy kapustę. Najlepiej ułożyć w ogrodzie przekrojoną na pół na przykład marchewkę lub jabłko.
Możecie być w szoku, że zastawiając pułapkę wieczorem, z samego rana znajdziecie w niej ogrom ślimaków. Ten widok może nieco przerażać. Do słodkich owoców i warzyw lgną całe kolonie. Potem ślimaki, które kłębią się przy przekrojonym jabłku wystarczy wyzbierać do wiadra i pozbyć się ich. Na przykład wyrzucając z daleka od ogrodu.
Jakie preparaty zastawiać na ślimaki?
Jeśli jednak obawiacie się zastawiania na ślimaki pułapek, gdyż wydają się dla was one mało skuteczne, jak ognia unikajcie popularnych niebieskich granulek.
Te wchodzą w reakcje z glebą, powodując jej częściowe zatrucie. Niestety, środki te mogą przenikać również do Waszych plonów. Dla własnego bezpieczeństwa polecamy wykorzystywać bardziej bezpieczne metody.
Chemiczne środki do zwalczania ślimaków
Ze sklepowych środków na ślimaki jednym z bardziej bezpiecznych, są preparaty o możliwie naturalnym składzie. Są one chętnie zjadane przez ślimaki. Po spożyciu powodują one zahamowanie łaknienia ślimaków, a w konsekwencji ich śmierć.
Efekty widoczne są niemalże z dnia na dzień, gdyż podtrute ślimaki chowają się w ziemi, przez co znacząco ogranicza się ich ilość w ogrodzie.
Zwróćcie jednak uwagę na skład wspomnianych środków. Powinny ono mieć certyfikaty potwierdzające ich możliwość zastosowania w rolnictwie ekologicznym. Dzięki temu macie gwarancję, że nawet stosując specjalistyczną chemię, nie zatrujecie swoich upraw.
ZOBACZ TAKŻE:
- Prognoza pogody na weekend. Działkowcy mogą mieć problem
- Ogórki wyjdą mętne i zrobi się pleśń. Przez 2 błędy
- Oprysk na zarazę ziemniaczaną. Uratuj swoje pomidory