Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Deklasują pelargonie. Kwitną od nich piękniej przez pół roku
Kamil Świętek
Kamil Świętek 10.06.2024 12:51

Deklasują pelargonie. Kwitną od nich piękniej przez pół roku

Petunie
Fot. Canva/atm2003, Getty Images

Pelargonie to zdecydowanie piękne kwiaty balkonowe. Wystarczy tylko spojrzeć, jak wiele osób je uprawia, aby nie mieć co do tego żadnych wątpliwości.

Zdaniem jednak niektórych, w świecie kwiatów królowa jest tylko jedna i nie chodzi tu o pelargonię. Pewne kwiaty całkowicie je deklasują. Czy wiecie, o jakich roślinach mowa?

Ten kwiat deklasuje nawet pelargonie

Chociaż trudno pominąć urok pelargonii i fakt, że kwiat ten całkowicie zdominował polskie balkony, w świecie roślin daleko im do kwiatów topowych.

Jeśli chcecie wprowadzić na swój balkon nieco nieszablonowości i wyraźnie wyróżnić się z tłumu, gorąco polecamy zainteresować się uprawą petunii.

Kwiaty te nie tylko zachwycają swoimi kolorami (podobnie jak pelargonie), ale również okresem kwitnienia. Przy odpowiedniej pielęgnacji, można cieszyć się wspaniałym kwiecistym balkonem przez wiele tygodni.

Pelargonie 2.jpg
Fot. Canva/BellPhotography423, Getty Images

Jak uprawiać petunie?

Petunie preferują słoneczne balkony. Ich naturalnym środowiskiem są ciepłe kraje, jak Meksyk, Brazylia, czy Argentyna, dlatego też nie zaskakuje fakt, że petunie kiepsko znoszą przymrozki. Jednak, nim nastaną mrozy kwitną bardzo długo.

Stanowisko petunii powinno być dobrze nasłonecznione i osłonięte od wiatru. Warto posadzić je w donicy i chronić je przed opadami obfitego deszczu, gdyż petunie nie lubią być przelane.

Zalecamy posadzić petunie w żyznym, lekko kwaśnym podłożu. Zadbajcie również o warstwę drenażową, regularne nawożenie i podlewanie. W największe upały warto nawadniać petunie nawet dwa razy dziennie.

Domowy nawóz do petunii czyni cuda

Jeśli zastanawiacie się, czym nawozić petunie, nie szukajcie chemicznych rozwiązań. Domowa odżywka do tych kwiatów będzie o wiele tańsza, bardziej ekologiczna i wprost stworzona dla wspaniałego wzrostu roślin.

Wystarczy pokroić świeżą skórkę banana na małe kawałki i zalać ją litrem ciepłej wody. Preparat pozostawcie na kilka dni, a następnie usuńcie z niego owoce i rozcieńczcie wodą w proporcji 1:1.

Tak przygotowana mieszanka doskonale nadaje się do nawożenia petunii. Jeśli zaczniecie używać jej regularnie, Wasze kwiaty odwdzięczą się wspaniałym wzrostem i niepowtarzalnymi kwiatostanami.

Pelargonie 3.jpg
Fot. Canva/Araleboy, Getty Images

ZOBACZ TAKŻE: