Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Dlaczego liście ogórków i pomidorów żółkną?
Kamil Świętek
Kamil Świętek 26.05.2024 12:08

Dlaczego liście ogórków i pomidorów żółkną?

Żółknące liście warzyw
Shutter/OlgaSolo, Canva/Andrey Maximenko

Dlaczego liście ogórków i pomidorów żółkną? – pewnie chociaż raz podczas waszej przygody ogrodniczej zadaliście sobie to pytanie. Niestety, nie zwiastuje ono niczego dobrego.

Przyczyny takiego stanu rzeczy mogą być różnorodne. Na szczęście odpowiednio diagnozując problem, w mig możemy sobie z nim poradzić. Czy wiecie, co należy zrobić, w przypadku żółknięcia liści pomidorów i ogórków?

Dlaczego liście ogórków i pomidorów żółkną?

Żółknięcie liści pomidorów i ogórków wynika najczęściej z niewłaściwych warunków upraw. Pamiętajcie, że ogórki to rośliny ciepłolubne, podobnie z resztą jak pomidory. Niedobór światła w mig odbije się na jakości naszych plonów.

Kolejny aspekt to brak odpowiedniego nawodnienia roślin. Niestety, ale wielu ogrodników ma tendencje do przesuszania albo przelewania roślin, co odbija się na kondycji krzaczków.

W końcu najbardziej niewdzięcznym czynnikiem, który wywołuje żółknięcie liści pomidorów i ogórków są wszelkiego rodzaju choroby i ataki szkodników. Wówczas szybka reakcja to klucz do uratowania upraw.

Żółknące liście 2.jpg
Fot. Canva/Andrey Maximenko, Getty Images

Co robić w przypadku żółknięcia liści pomidorów i ogórków?

Zanim zdecydujecie się na wdrożenie terapii leczniczej, zastanówcie się, dlaczego liście ogórków i pomidorów żółkną. Jeśli popełniliście błąd w pielęgnacji, natychmiast go naprawcie.

Często dodatkowa porcja nawozu, lepsze nasłonecznienie, czy osuszenie albo podlanie gleby przyniesie oczekiwany rezultat. Jeśli jednak jesteście pewni, że wasze plony padły ofiarą szkodników, nie wahajcie się przed zastosowaniem środków zaradczych.

Uniwersalne lekarstwo na choroby roślin istnieje?

Co ciekawe, wielu doświadczonych ogrodników, gdy tylko zobaczy, żółknące liście pomidorów i ogórków, stosuje pewien prosty, ale niezwykle skuteczny oprysk.

Wystarczy do litra gorącej wody dodać łyżkę suszonych kwiatów rumianku i tabletkę aspiryny do rozpuszczania. Wszystko dokładnie mieszamy, pozwalamy preparatowi ostygnąć i przecedzamy go przez sitko.

Teraz pozostało rozcieńczyć wywar 2 litrami wody i spryskać nimi zainfekowane rośliny. Oprysk wykonuj raz na dwa tygodnie. Środek ten pomaga zarówno w przypadku chorób grzybiczych, jak i wzmacnia odporność roślin, pobudzając je do szybszego wzrostu.

Żółknące liście 3.jpg
Fot. Canva/Tetiana Kolubai, Getty Images

ZOBACZ TAKŻE: