Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Dlaczego liście pomidorów żółkną?
Kamil Świętek
Kamil Świętek 17.06.2024 22:33

Dlaczego liście pomidorów żółkną?

Liście pomidorów
YouTube/Amazing garden

Pomidory to zdecydowanie jedne z najsmaczniejszych warzyw w ogrodzie, ale niestety jedne z najtrudniejszych do uprawy. Podatne na ataki szkodników i chorób rośliny mogą spędzić sen z powiek.

Jeśli zastanawiacie się, dlaczego liście pomidorów żółkną, to dobrze trafiliście. W tym artykule przestawimy wam, jak walczyć z żółtymi liśćmi pomidorów, podając wam również przyczyny z tego stanu rzeczy.

Dlaczego liście pomidorów żółkną?

Żółknące liście pomidorów nie zwiastują niczego dobrego. W najlepszym przypadku jest to wynik zaniedbań w podlewaniu. Zarówno niedobór, jak i nadmiar wody, może widoczny być na liściach tej rośliny.

Czasem żółknięcie liści pomidorów jest wynikiem braku odpowiednich mikroelementów w glebie. Niedobór azotu powoduje zwykle żółknięcie dolnych liści, z kolei mała ilość potasu objawia się żółknięciem liści przy krawędziach.

Jeśli żadna z tych przypadłości nie pasuje do waszych pomidorów i dalej zastanawiacie się, dlaczego liście pomidorów żółkną, możliwe, że krzaczki zaatakowane zostały przez choroby albo nie radzą sobie z warunkami atmosferycznymi.

Liście pomidorów 2.jpg
Fot. Canva/Yevhenii Orlov, Getty Images

Jakie choroby atakują pomidory?

Zacznijmy od tematyki chorób. Pomidory najczęściej cierpią na: fuzariozę, ataki mączniaka prawdziwego, suchą plamistość liści, werticiliozę czy wirus żółtej mozaiki pomidora.

Z kolei warunki atmosferyczne powodujące żółknięcie liści pomidorów to w szczególności nadmierna wilgotność, zbyt wysoka temperatura i brak odpowiedniego nasłonecznienia.

Jak radzić sobie z żółkniejącymi liśćmi pomidora?

Skoro wiecie już, dlaczego liście pomidorów żółkną, pora zastanowić się, co możecie z tym zrobić. Polecamy zacząć od zwalczania najbardziej oczywistych objawów. Sprawdźcie stan nawodnienia ziemi i przypomnijcie sobie, kiedy ostatni raz nawoziliście wasze pomidory.

Profilaktycznie warto zadbać o lepszą wentylację pomidorów, szczególnie jeśli uprawiacie je w szklarni, czy w foliancie. Małe wietrzenie jeszcze nikomu nie zaszkodziło.

Z kolei, jeśli macie pewność, że wasze pomidory zostały zaatakowane przez choroby lub pasożyty, natychmiast reagujcie. Przykładowo zaraza ziemniaczana może zniszczyć wasze uprawy dosłownie w kilka dni. Lepiej więc miejcie się na baczności i działajcie spokojnie, ale z dużym wyprzedzeniem dokładnością.

Liście pomidorów 3.jpg
Fot. Canva/VirginaGus, Getty Images

ZOBACZ TAKŻE:

Zdjęcie wyróżniające pochodzi z kanału "Amazing garden" na YouTubie