Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Aktualności > Ta dotacja pomoże właścicielom domów. Będzie nowy obowiązek
Paulina Korzec
Paulina Korzec 13.06.2024 08:51

Ta dotacja pomoże właścicielom domów. Będzie nowy obowiązek

Dom
Fot. Canva Pro/Liudmila Chernetska

Autokonsumpcja energii elektrycznej bazująca na ekologicznych rozwiązaniach to obecnie jedno z podstawowych działań podejmowanych w ramach ochrony środowiska. Aby wspierać rozwój energetyki w tym kierunku, prosumentom przyznaje się dofinansowania z programu “Mój Prąd”.

Już wkrótce ma ruszyć kolejna edycja tego programu, który z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością wśród użytkowników instalacji fotowoltaicznych. Kiedy odbędzie się nabór wniosków i jakie trzeba spełnić warunki, by otrzymać dotację?

Mój Prąd. Na co można uzyskać dotacje?

“Mój Prąd” to program wsparcia prosumenckiego działający w Polsce od 2019 r. Pierwotnie skupiał się wyłącznie na mikroinstalacjach fotowoltaicznych, ale już kolejne edycje, w tym Mój Prąd 4.0 i ostatnia, piąta odsłona programu poszerzone zostały o inne cele dofinansowania.

Oprócz fotowoltaiki, Mój Prąd wspiera również inwestycje w pompy ciepła oraz kolektory słoneczne. Dofinansowanie można uzyskać także na systemy zarządzania energią i jej magazyny.

W rozmowie z PAP Dorota Zawadzka-Stępniak, szefowa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, zapowiedziała start nowej edycji programu. Wspomniała jednak o pewnych warunkach. Będzie nowy obowiązek.

Nowy warunek przyznawania dotacji Mój Prąd

Do tej pory pieniądze można było uzyskać na samą instalację fotowoltaiczną lub w połączeniu z innymi komponentami, takimi jak magazyny energii. Elementy te były jednak nieobowiązkowe. Teraz ma się to zmienić.

Zmierzamy w nowym programie, aby magazynowanie energii było obligatoryjne, od ustalonej daty przyłączenia instalacji fotowoltaicznej i magazynu energii - powiedziała prezes NFOŚiGW w rozmowie z PAP.

Co to oznacza w praktyce? Prosumenci chcący uzyskać dofinansowanie na inwestycję będą zobowiązani do połączenia instalacji fotowoltaicznej z magazynami energii.

Pozostałe warunki skorzystania z programu Mój Prąd pozostają niezmienione. Dotacje można uzyskać na instalacje rozpoczęte po 1 lutego 2021 r., zakończone i działające w ramach net-billingu.

Kiedy Mój Prąd 6.0?

W nowej edycji Mój Prąd 6.0 na beneficjentów ma czekać aż 400 milionów zł. W ostatniej odsłonie programu maksymalna wysokość dotacji, jaką można było uzyskać, wynosiła 58 tysięcy zł.

Nabór wniosków do nowej edycji programu ma ruszyć po wakacjach, najpewniej w III lub w IV kwartale roku. Prawdopodobny termin to październik, ale na ogłoszenie dokładnej daty musimy jeszcze poczekać.

Ze składaniem wniosków nie ma co zwlekać, bo w poprzednich edycjach za każdym razem dochodziło do wyczerpania środków i przestawano przyjmować nowe wnioski. W samej tylko poprzedniej, piątej edycji złożono aż 88,5 tys. wniosków na sam tylko zakup paneli fotowoltaicznych.

Zobacz także: