Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Dodaj do wody i podlej warzywa. Pięknie urosną
Paulina Korzec
Paulina Korzec 20.06.2024 11:44

Dodaj do wody i podlej warzywa. Pięknie urosną

Warzywa
Fot. Canva Pro/Kampus Production

Warzywa w ogrodzie uprawiamy dla własnej satysfakcji, ale też dla ich niepowtarzalnego smaku oraz ekologicznego charakteru. Zależy nam, by plony były zdrowe i naturalne, czy jednak możliwa jest uprawa roślin bez chemii? Jak najbardziej, wystarczy tylko stosować domowe metody.

Doświadczeni ogrodnicy doskonale wiedzą, jakie produkty szczególnie służą roślinom uprawnym. Warto czerpać z ich wiedzy i przygotować w pełni naturalną odżywkę do warzyw z kilku podstawowych składników, które każdy ma w domu.

Warzywa potrzebują odżywienia

Okres intensywnego wzrostu warzyw wiąże się z ich zwiększonym zapotrzebowaniem na składniki pokarmowe. Aby rośliny obficie kwitły i zawiązywały owoce, potrzebują fosforu i potasu. Minerały i witaminy są też niezbędne, by warzywa były duże i kształtne, nabierały koloru oraz smaku.

Domowa odżywka dostarczy roślinom potrzebnych substancji odżywczych, a dodatkowo uchroni je przed szkodliwym wpływem patogenów chorobotwórczych, takich jak grzyby i bakterie.

Jeśli chcemy, aby nasze warzywa rosły zdrowo i obficie obrodziły, warto zastosować odżywkę z kilku prostych składników. Wystarczą drożdże z cukrem, odrobina miodu i popiół drzewny, by rośliny otrzymały wszystko, czego potrzebują do intensywnego plonowania.

Nawóz
Fot. Canva/Leung Cho Pan

Tymi składnikami odżywisz swoje warzywa

Zastosowanie drożdży w uprawie warzyw to praktyka dobrze znana doświadczonym ogrodnikom. Drożdże same w sobie zawierają wiele cennych pierwiastków, witamin i mikroelementów stymulujących wzrost roślin i rozwój systemu korzeniowego. Dodatkowo zapobiegają rozwojowi chorób grzybowych.

Popiół pozyskany z naturalnego drzewa to z kolei cenne źródło wapnia, potasu i fosforu. Jego dodatek w nawozie sprawia, że roślina zawiązuje wiele kwiatów i owoców.

Ostatni składnik naszej domowej odżywki to miód, który słynie z leczniczego działania. Prozdrowotne właściwości miodu, który działa m.in. przeciwbakteryjnie oraz wzmacniająco, warto wykorzystać także w uprawie roślin.

Przepis na domową odżywkę do warzyw

Aby przygotować domowy nawóz do roślin, należy rozetrzeć kostkę świeżych drożdży ze szklanką cukru, który będzie dla nich pożywką. Gdy po ok. 1 godzinie drożdże zaczną pracować, mieszamy je z 1 kg popiołu, łyżką miodu i 10 l wody. Do nawozów zaleca się używanie letniej wody deszczowej.

Sporządzona mikstura jest gotowa do podlewania roślin. Można ją też stosować w formie oprysków. Ze względu na jej skład, zwłaszcza dużą zawartość wapnia w popiele, jest ona polecana do pomidorów, papryki, ogórków, a także malin, porzeczek czy agrestu. Odżywkę podajemy w odstępach tygodniowych w czasie, gdy rośliny zawiązują kwiaty i owoce.

Nawóz
Fot. Canva/@brand110333533

Zobacz także: